Lekovita svojstva ove biljke najviše dolaze do izražaja u hladnim mesecima, kada smo konstantno izloženi prehladama i virusima gripa
Ova mala žbunasta biljka snažnog korena blizak je rođak majčine dušice, a poreklom je s Mediterana, odakle se raširila po celom svetu. Ima uspravnu centralnu stabljiku čija visina ne prelazi 30 cm, iz koje izbija mnoštvo beličastih grana sa levkastim listovima prekrivenim kratkim, gustim dlačicama.
Cvetovi timijana su crveni, grupisani u klasove, i pojavljuju se od juna do oktobra, nakon čega se formiraju plodovi koji se sastoje od četiri jajaste orašice – ahenije.
Gajenje i berba
Iako uspeva na gotovo svim vrstama zemljišta i opstaje u raznim klimatskim uslovima (raste čak i u planinskim predelima, na nadmorskoj visini od 1.500 m), timijan preferira suvo i kamenito tlo, kao i direktnu izloženost suncu.
Razmnožava se deljenjem busena ili iz semena, u proleće, a mlade biljčice presađuju se na stalno mesto čim ojačaju, posle otprilike dva meseca. Berba se obavlja dvaput godišnje, u junu i septembru: režu se stabljike, koje se potom povezuju u bukete i suše.
Svojstva i upotreba
Kao moćan antiseptik, timijan je koristan za lečenje bronhitisa, kašlja, upale grla, groznice i gripa. Takođe, stimuliše rad sistema za varenje i sprečava crevnu fermentaciju, suzbija anemiju, povećava fizičku, intelektualnu i mentalnu snagu, i odličan je afrodizijak.
Snažan je diuretik i tonik, a deluje i analgetički – olakšava bolove izazvane reumatizmom, kostoboljom i artritisom. Pogodan je za lečenje glista kod dece…
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net