Ova biljka se vrlo uspešno uzgaja u saksiji i izgleda vrlo privlacno na kuhinjskom prozoru ili na terasi. O zadovoljstvu koje cete osecati dok servirate jela zacinjena peršunom iz sopstvene baštice – da ne govorimo…
Najpopularniji zacin na svetu odlicno uspeva u saksiji, na kuhinjskom prozoru ili na terasi, a osim što je izuzetno koristan, njegovi sveži, zeleni listovi pravi su praznik za oci. Može se posejati u bilo koje doba godine ali najpogodniji period je upravo leto. Dakle, kucnuo je cas da napravite svoj aromaticni kutak i da neprekidno uživate u ukusu i mirisu miljenika svih domacica. Bezbroj je jela u koja se stavlja mirisno lišce ili koren peršuna – supe, sosovi, salate, variva, specijaliteti od mesa…
Starno je nezamenljiv! Zato verovatno ne postoji kuca u kojoj se ne cuvaju zalihe ovog zdravog, ukusnog povrca: koren dugo zadržava svežinu ukoliko se drži na hladnom, mada najbolje od sebe daje ako se u jelo stavlja tek ubrano lišce.
Peršun se vrlo lako uzgaja u saksiji i može se sejati cele godine, ali iskusni baštovani predlažu da se seme “baci” u avgustu. Sasvim ce lepo uspevati i na terasi, gde ce se, pošto je prilicno otporan na hladnocu, nesmetano razvijati i zimi, mada bi ga, za svaki slucaj, kada su temperature baš-baš niske, trebalo zaštititi najlonskom folijom.
Imajte na umu da je peršun dvogodišnja biljka, koja u prvoj godini razvija koren i lisnu rozetu, dok se u drugoj formira cvetonosno stablo i seme, u tom periodu aroma listova nije tako intenzivna pa je najbolje da se biljka sadi svake godine.
Specijalan tretman
Seme peršuna je pomalo “ćudljivo” i prilično sporo niče, ali mu se klijanje može podstaći ako se nedelju dana drži umotano u vlažan ubrus, na temperaturi od oko 20 °C. Možete ga “ušuškati” i u posudu napunjenu materijalom koji upija vlagu kao što su pesak, treset ili piljevina, pa prekriti providnom folijom. Kada vidite da izbijaju prvi korenčići, seme je spremno za sadnju.
MALI, KORISNI TRIKOVI
Za uzgajanje peršuna koristite univerzalni supstrat bogat organskim materijama a pre sejanja (nakon što ste pravilno tretirali seme!) potopite saksiju u vodu, tako da se zemlja dobro nakvasi. Potom pustite da otekne višak vode, pa posejte peršun tako što ćete seme prekriti sa otprilike pola centimetra zemlje i malo pritisnuti odozgo.
Nakon toga prekrijte posudu plastičnom folijom i odložite je na zaklonjeno, toplo i svetlo mesto, te održavajte zemlju vlažnom svakodnevno je prskajući. Kada se pojave mlade biljčice, folija se skida i saksija se ponovo uranja u vodu, a zatim se postavlja na stalno mesto.