Mesnata zeljasta biljka, veoma rasprostranjena na našim prostorima, ima bezbroj svojstava, a upotrebljava se i u kulinarstvu.
Bela breza
Bela breza je listopadno drvo kratkog veka, koje može da dostigne i 30 metara visine, s belom korom “pocepanom” na vertikalne trake, koje se nekad uvrću ostavljajući u donjem delu starijeg drveća naborane linije tamnosive boje. Mlade grane su meke, ponekad savijene, smeđe, s malim svetlim porama, dok su listovi trouglastog ili blago romboidnog oblika sa zašiljenim vrhovima i nazubljenim ivicama, s lica tamnozeleni, a s naličja svetliji i posuti kvržicama i dlačicama. Cvetovi, koji se formiraju od aprila do maja, grupisani su u kompaktne grozdove cilindričnog oblika, koji kako se otvaraju, rastu u dužinu. Plodovi su orašice koje imaju dva tanka krilca.
Gde raste
Raste u vlažnim šumama, u podnožjima planina, na nadmorskoj visini od 500 do 2.000 metara.
Šta se bere
U proleće se beru izdanci, lišće i kora mladih grana. Sok se dobija zarezivanjem kore ili grana starih nekoliko godina – cedi se i sakuplja se sve dok izlazi bistra tečnost.
SAZNAJTE I… Kako se gaji cimet
Lekovita svojstva
Beloj brezi se pripisuju diuretička svojstva, a u fitoterapiji se još primenjuje za stimulisanje probave, ublažavanje reumatskih tegoba i snižavanje visokog nivoa holesterola.
Kako se koristi u kuhinji
Listovi i izdanci koriste se za pripremu čajeva. Listovi, izdanci i kora upotrebljavaju se za aromatizovanje pića i likera.
Sok, koja je slatkast i izaziva fermentaciju, koristi se u pripremanju vina, sirćeta i sokova, ali i kao zaslađivač. U nekim nordijskim zemljama sok se destiliše i dobija se alkoholno piće slično votki; u drugim regijama iz tako dobijene tečnosti priprema se piće pod nazivom brezino pivo.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net