Iako ce u vrtu predivno izgledati i “obicne” sorte ove biljke, hibridni primerci, cija visina ne prelazi metar, toliko su atraktivni da je prava šteta ne posaditi bar nekoliko ovih malih lepotana. Vrlo dekorativno deluju i u saksiji, pa su odlican izbor za terasu, a uz sve to, potrebe su im gotovo zanemarljive
Svima nam je dobro poznata biljka suncokret – njeno ulje koristimo u kuhinji, rado grickamo ukusne semenke i divimo se cudesnim cvetovima tople žute boje prolazeci pored polja zasađenih ovom kulturom. Bez sumnje, osim što je nezamenljiva industrijska sirovina, suncokret je veoma dekorativan, pa zato ne cudi što je u Evropu pre nešto manje od pet vekova prenesen iz Južne Amerike upravo zbog atraktivnih cvetova cije su glavice uvek okrenute suncu.
Danas je suncokret, uz pšenicu, pirinac i kukuruz, ratarska kultura koja predstavlja osnovu poljoprivredne proizvodnje u gotovo svim delovima sveta, a zbog sposobnosti da izdvaja štetne materije iz tla (olovo, uran, arsen) sadi se i s ciljem da se dekontaminira zemljište.
Ipak, njegova lepota nije ostala u zapecku: botanicari i baštovani potrudili su se da stvore sorte s raznobojnim laticama, među kojima ima hibrida cija visina prelazi dva metra, ali i onih koje ne narastu više od metra i veoma su pogodne za uzgajanje u saksijama a izgledaju zaista senzacionalno. Upoznajte patuljaste suncokrete: verujemo da cete posle toga poželeti da ih posadite u svojoj šarenoj oazi.
Patuljasti suncokret je jednogodišnja biljka cija se visina krece od 40 do 90 centimetara, s krupnim žutim, narandžastim, crvenim, karmin ili bordo cvetovima (neke sorte imaju latice neverovatne, cokoladne boje), jednostrukim ili duplim, i tamnim, gotovo crnim središtem sa semenkama kojih ima u mnogo manjem broju nego kod “starijeg brata”.
No, kada je rec o dekorativnosti, obican suncokret, koliko god ga premašivao visinom, nije mu “ni do kolena”. Ove lepe biljke cvetaju od pocetka jula pa sve do oktobra, a divno izgledaju u bordurama, podnožju viših biljaka, samostalno u u lejama, ali i posađene u saksijama ili žardinijerama na terasi. Patuljasti suncokret se, inace, cesto koristi i kao rezano cvece, najcešce u kombinaciji s drugim biljkama, u buketima ili cvetnim aranžmanima, gde njegova dekorativnost dolazi do punog izražaja.
Male sorte suncokreta mogu se nabaviti u rasadniku, ali je veci izazov dobiti ih iz semena, koje ima visok procent klijavosti i vrlo brzo nice. Ako ga ušuškate u vlažnu vatu koju cete staviti u plasticnu cašu, i držitati je na toplom (oko 25°C) uz redovno hidriranje, izdanci ce se pojaviti vec za deetak dana.
Kada biljcice ojacaju a spoljna temperatura se ustali, možete ih presaditi u baštu ili saksiju, na mesto koje je izloženo direktnom suncu. Imajte na umu da suncokretu prija tlo što neutralnije pH vrednosti i da se mora redovno zalivati, ali tek kada se zemlja oko njega dobro prosuši. Biljka se, inace, može razmnožavati i deljenjem busena.
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net