Lep buket cveća unosi radost i oplemenjuje životni prostor, ali nažalost, traje kratko. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da vam cvetni aranžman u vazi potraje što duže
Uvek se oduševimo i raznežimo kada nam neko pokloni cveće, u znak, pažnje ljubavi, poštovanja, a neretko ga i sami kupimo (ili uzberemo) u želji da oplemenimo životni postor. Vazu obično stavljamo na sto, mada će buket delovati efektno u bilo kom delu stana i na gotovo svakom komadu nameštaja, a utisak se pojačava ako ima više cvetnih aranžmana jer to celom okruženju daje notu glamura.
No, rezano cveće, nažalost, ne traje dugo a koliko će ostati sveže zavisi od vrste: ima onog koje danima deluje kao da je tek uzbrano, ali i cvetova koji se za kratko vreme pretvaraju u jadne ostatke nekadašnje lepote. Isto tako, važno je i kako je sečeno, a dosta utiču i sobna i temperatura vode u vazi.
Savete koje smo do sada primenjivali s ciljem da nam cveće u vazi potraje, znaju već i ptice na grani: u vodu se stavljaju šećer, aspirin, varikina… Vreme je da upoznate neke nove trikaove, isto tako proverene i efikasne, ali ne zaboravite da vam ništa od toga neće uspetia ko se ne pridržavate osnovnog pravila – da svakodnevno menjate vodu.
Kako da cveće duže ostane sveže
Prvo što neizostavno treba učiniti jeste odstranjivanje listova pri dnu stabljike, onih koji bi ostali u dodiru sa vodom i brzo istrulili. Nema potrebe da ih sečete: samo ih otkinite držeći pravac odozgo prema dole.
Ako treba, potkratite stabljike, ali učinite to držeći ih pod česmom ili u posudi s vodom. Na taj način sprečićete da mehurići vazduha zapuše kapilare i spreče prodor vode u dršku cveta. Zasecite donji deo stabljike dijagonalno (1-2 cm na svakom cvetu) da bi površina kojom se apsorbuje voda bila što veća.
Ukoliko cvetna drška, kao što je to, recimo, slučaj s dalijom, sadrži lateks, držite je nekoliko trenutaka pod mlazom tekuće vode, da ova materija nakon što se stvrdne, ne bi zapušila stabljika. Krajeve cvetnih drških koje su šuplje, kao što je to slučaj sa suncokretom, stabljike cvetova koje su šuplje, poput onih od suncokreta, dalije, bulke, agapantusa, kosmosa, cinije, amarilisa, topinambura treba malo oprljiti na ringli.
Rezano cveće se nikada ne stavlja blizu izvora toplote, direktno na sunce ili u blizini svetiljki koje emituju toplotu. Naprotiv, ono treba da uživa u normalnom, slobodnom protoku vazduha.
Stručnjaci savetuju da se rezano cveće preko noći drži napolju. Stavite ga, dakle, na balkon ili na rub prozora (ne i zimi) da bi „punim plućima“ udisalo noćni vazduh.