Ove biljke su veoma jednostavne za uzgajanje i zato, ako imate vrt (može i terasa!) nemojte oklevati – obavezno ih uvrstite u svoju malu kolekciju aromaticnih trava. Da bi bile lepe i zdrave, treba samo da ih posadite u plodnu zemlju i s vremena na vreme zalijete
Da li znate da 80% farmaceutskih proizvoda, bilo da su namenjeni rešavanju estetskih ili zdravstvenih problema, sadrži biljne komponente?
U tom procesu polazi se od potvrivanja svojstava odreene trave, potom se iz nje izdvajaju korisne materije (moderniji naziv im je “aktivni principi”), koje se reprodukuju u laboratorijama a potom pakuju u obliku lekova i preparata. Izgled kože mnogo govori o vama – o vašem nacinu života, emotivnom i zdravstvenom stanju, izloženosti stresu, starosnoj dobi, ali i pažnji i nezi koju joj poklanjate.
Leto je pravo vreme da se više pozabavite svojom kožom: iskoristite obilje i bogatstvo koje priroda nudi u ovom periodu i priuštite joj savršene tretmane koristeci biljke koje su vam nadohvat ruke (možda ih uveliko uzgajate u saksiji ili bašti!). Neke od njih se konzumiraju, a njihovi sastojci aktiviraju jetru i pomažu detoksikaciju, poboljšavaju funkciju probavnog sistema i jacaju krv. Druge se, opet, koriste lokalno, u vidu pomada, maski ili tonika koji ciste i zatežu kožu usporavajuci proces starenja.
Farmacija bazira svoja znanja upravo na biljkama i ima mnogo toga zajednickog s fi toterapijom, ali naucnici isticu da je velika zabluda da cajevi od biljaka mogu zameniti lekove, te da upotreba trava i njihovih aktivnih principa ne rešava, vec samo ublažava zdravstveni problem. Zdrav nacin života koji se bazira na pravilnoj i uravnoteženoj ishrani i redovnoj fi zickoj aktivnosti suština su dobrog zdravstvenog stanja. Biljni napici mogu obezbediti više energije i pomoci organizmu i svim njegovim delovima da bolje i efi kasnije funkcionišu, te da se osecamo bolje, ali nisu u stanju da lece.
To je posao lekara kojem se svakako treba obratiti ukoliko se zapocinje bilo kakva fi toterapijska kura. Iako vecina biljnih napitaka ne izaziva opasne nuspojave i kontraindikacije (osim što se mogu javiti alergije), poželjno je da se ne konzumiraju duže vreme i u vecim kolicinama. Fitoterapijsku kuru trebalo bi prekinuti na svaka tri meseca i napraviti pauzu od trideset dana kako bi se predupredila eventualna neželjena dejstva. Van svake je sumnje da, kada je rec o koži, aktivni principi iz biljaka pomažu u otklanjanju mnogih nedostataka i smetnji, ali isto tako nije naodmet ispitati razloge koji su doveli do tih pojava.
Papaja (Carica Papaya) je tropsko voce bogato papainom koji podstice produkciju kolagena i olakšava uklanjanje odumrlih celija s kože. Osim toga, smanjuje upale i normalizuje cirkulaciju krvi i limfe kroz kožu, pa nije ni cudo što je jedan od najcešcih sastojaka krema za lice i telo.
PRIJATELJI VAŠE KOŽE
ALOJA – Aloe vera
Ublažava upale, regeneriše opecenu kožu Ova biljka ima dokazana antiinflamatorna svojstva, smiruje upaljenu kožu i hidrira je. Odlicno se pokazala u prevenciji i lecenju opekotina od sunca, a važi i za odlicno sredstvo protiv uboda insekata.
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net