Možda je došlo vreme da svoj vrt osvežite pergolom, ušuškanim kutkom koji će tokom leta postati vaše glavno utočište. Četiri stuba, drvena rešetka, nekoliko puzavica i penjačica ne koštaju previše, ali zato donose neslućen užitak. Zato se bacite na posao! Kada je reč o izboru biljaka, evo naših predloga…
Hladoviti kutak u vrtu – pergola, kod nas se zove i senica, a reč je, zapravo, o rešetki načinjenoj od greda ili pak pravom krovu, podignutom na četiri stuba, preko kog se pružaju bujne puzavice. Ispod ovog čarobnog svoda može se namestiti lepa garnitura za sedenje, baštenska ljuljaška, čak i ležaj. Uz malo truda pretvorićete je u pravi hedonistički raj, a o tome koliko će ulepšati prostor da ne govorimo. Podiže se kao samostalni objekat u vrtu ili u vidu trema koji se naslanja na kuću, a montira se čak i na terasi (u tom slučaju namešta se na drugačiji način, i to obavezno treba prepustiti stručnjaku!).
PROČITAJTE I… Bašta i vrt u punom sjaju
No, bez raskošnog zelenog svoda pergola gubi smisao, što znači da nakon izgradnje morate posaditi penjačice i puzavice, koje će, kada dovoljno porastu (to će se desiti mnogo brže nego što mislite), obezbediti lep hlad ali i spektakularan izgled celog prostora. U izboru vam sigurno mogu pomoći naši predlozi i saveti kako da uzgajate biljke za “krov” i “zidove” svoje rajske kućice.
Kako se pravi pergola
Pre nego što započnete posao, morate dobro razmisliti o lokaciji i veličini pergole, koja ne bi smela da zauzme previše prostora. Potom se bacite na crtanje projekta, što, u principu, ne bi trebalo da bude komplikovano, ali svakako zahteva konsultaciju s nekim ko ima više znanja i iskustva. Posle toga ćete podvući crtu, izračunati koliko sve košta i videti da li se to uklapa u vaš budžet i treba li smanjiti ili eliminisati neke stavke.
PROČITAJTE I… Bugenvilja- očaravajuća lepota lažnog cveta
U izgradnji pergole često se koriste plastika, aluminijum i neki drugi metali, dok se noseći stubovi ponekad prave od kamena ili cigle. No, koliko god da su kvalitetni, pristupačni i estetski prihvatljivi, ovi materijali nekako “štrče” u baštenskom ambijentu. Stručnjaci ističu da je drvena konstrukcija najprirodnija i najprihvatljivija, ali sve je stvar ukusa i finansijskih mogućnosti.
Dimenzije pergole zavise od želja, potreba i veličine vrta, ali njena visina ne bi smela da bude ispod dva i po metra. Prilikom postavljanja krova ili rešetkastog svoda, obavezno uzmite u obzir težinu biljaka. Noseći stubovi, ako su od drveta, ne ukopavaju se u zemlju jer će tako brzo istrunuti, već se na njih montiraju metalni nastavci koji se jednim delom ubetoniraju u podlogu, dok se deo iznad zemlje učvršćuje vijcima. Stranice pergole možete dekorisati letvicama, što će dodatno oplemeniti prostor i pružiti mu još topline. Na kraju, drvo obavezno premažite sa tri sloja zaštitne farbe da biste ublažili uticaj padavina i sprečili truljenje.
KADA POSADITI BILJKE
Puzavice i penjačice sade se u svim mesecima, s izuzetkom onih najhladnijih. Ako to činite ovih nedelja, morate ih redovno zalivati kako bi im zemlja bila stalno vlažna sve do oktobra. Od kasne jeseni sve do proleća povećana vlaga i niske temperature stvaraju uslove u kojima zalivanje nije neophodno osim ako padavine izostanu u dužem periodu i ukoliko je zemlja evidentno suva.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net