Mnogi odustaju od uzgajanja palme jer misle da je previše komplikovano, ali prava je istina da je ova biljka olicenje skromnosti i prilagodljivosti. Potrebno je samo da poznajete nekoliko caka…
Iako potice iz vrelih predela, palma se sasvim dobro snašla hiljadama milja daleko od svoje postojbine, u hladnim krajevima gde “zarobljena” u tesnim saksijama, bez dovoljno svetlosti, u okruženju koje nije ni nalik vlažnim tropskim šumama – uspeva bez problema!
Takva prilagodljivost verovatno je rezultat brojnih transformacija, ukrštanja i selekcionisanja, koje je ova biljka pretrpela dok nije stigla u regije s kontinentalnom klimom, gde odavno uživa status zvezde što nimalo ne cudi jer vec na prvi pogled osvaja svojom raskoši i lepotom.
Što je najzanimljivije, uzgajanje ovog egzoticnog drvca nije komplikovano, naprotiv, njegove potrebe su, zapravo, začuđujuće skromne, ali ih treba striktno poštovati. A zauzvrat dobijate prizor koji ce vas podsecati na more, sunce i duge pešcane plaže, i pomoci vam da bar na trenutak odlutate od zamorne svakodnevice. Danas postoji više od 2.000 vrsta palmi razlicitih velicina i oblika, ali za gajenje u stanu pogodan je samo mali deo ove brojne porodice.
ZALIVANJE JE ključ uspeha
VODITE RAČUNA…
Ovo je najdelikatnija stavka u nezi palme, koja ce, ukoliko joj se obezbedi optimalna kolicina vode, biti zdrava i dugovecna. Zimi joj ne treba mnogo vode, a koliko ce to tacno biti zavisi od temperature i vlažnosti vazduha: ukoliko je stan topliji, zaliva se dva do tri puta nedeljno, dok u prohladnoj sobi to treba ciniti samo jednom u sedam do deset dana.
Leti, tokom velikih vrucina, snabdevanje vodom mora da bude redovno i obilno, ako je pretoplo i dva puta dnevno, najbolje ujutro i uvece, a dobro bi bilo i da se povremeno orošava odstajalom vodom ili kišnicom. Pravilo je da centimetar ispod površine zemlje uvek mora da bude vlažan, ali nikako mokar.
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net