Terarijum, staklena posuda s minijaturnim vrtom, daće novu dimenziju vašem prostoru, a to je istovremeno i prilika da uzgojite vrste koje se vrlo teško održavaju u zatvorenom
Kada se pomene minijaturna staklena bašta ili, kako se drugačije naziva, terarijum, neko će pomisliti da se radi o klasičnom drvenom sanduku koji je s jedne strane zatvoren staklom i pogodan je za sejanje biljaka ili sadnju pelcera.
Međutim, ovo što vam predstavljamo jeste dekorativni detalj u prostoru, poput komada nameštaja, lep i funkcionalan, koji ima višenamensku funkciju. U zavisnosti od tipa biljaka koje držite u njemu, terarijum može biti: zatvoren, sposoban da oformi vlažno mikrookruženje, slično tropskoj klimi; ili otvoren, tako da vazduh može da se “prosuši”, što je idealno za uzgajanje kaktusa.
Prvo pravilo kojeg se treba pridržavati jeste da se terarijum ne pravi od obojenog stakla, koje možda izgleda dekorativno, ali filtrira i ograničava dotok svetlosti, ne dozvoljavajući da se biljke razvijaju na pravilan način. Zato koristite velike staklene tegle za zimnicu ili namenske staklene posude za mini-bašte, koje se mogu nabaviti u specijalizovanim prodavnicama, čak i marketima.
Kada se biljke ukorene, terarijum će postati atraktivan detalj u prostoru, vredan dekorativni element koji će privlačiti pažnju i izazivati divljenje. Zaista nema razloga da ne pokušate – biće to sjajan potez i odlična baštenska zanimacija u hladnim zimskim danima….
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net