Mnogo toga što bacate u kantu za đubre može biti korisno za vaše zelene ljubimice, kako one koje uzgajate u sobi i na terasi, tako i za baštensko rastinje. Proučite naš mali vodič i otkrijte čime sve možete obogatiti zemlju u saksijama i vrtu – efikasno i potpuno besplatno.
Prirodno đubrivo za biljke
Ljubitelji i uzgajivači cveća dobro znaju koliko je važno da se biljke redovno prihranjuju: dodavanje mineralnih materija u zemlju pospešuje rast, razvoj i, ukoliko je reč o cvetnicama, stvaranje pupoljaka.Takođe, opšte je poznato da je najbolja opcija organsko đubrivo – kompost, ali mnogi nemaju uslova za recikliranje prirodnih otpadaka (zakopavanje u zemlju, gde neko vreme mora da “sazreva”) i opredeljuju se za najjednostavniji način prihrane, kupovinu odgovarajućih sinteteičkih preparata.
Međutim, mnogi ostaci hrane, čak i nekih pića, koje tako olako bacamo, mogu se odmah, bez ikakve obrade, staviti u zemlju s biljkama koje će tako a da niste potrošili ni dinara, dobiti sve što im je neohodno.
PROČITAJTE I… Baštica na balkonu
Ako se plašite da bi ovi otpaci mogli da privuku insekte ili parazite – ne brinite. Prirodno razlaganje biljnih supstanci ne privlači glodare niti se iz toga stvaraju larve ineskata. Biljni organski otpad se raspada zahvaljujući anaerobnim bakterijama koje ne koriste kiseonik i ne produkuju neprijatne mirise. Trula trava i lišće ne otpuštaju smrad za razliku od mesa, u čijem razlaganju učestvuju aerobne bakterije (one koje koriste kiseonik).
Nema, dakle, nijednog argumenta protiv korišćenja jeftinog prirodnog đubriva, možete samo da uštedite i učinite dobro za prirodu a pre svega za svoje biljke.
Kora od banane za raskošan cvat
Kora banane odlično je đubrivo za cvetnice i biljke u povrtnjaku. Visok sadržaj kalijuma, jednog od tri makroelementa koji su sastavni deo svakog đubriva, pospešuje i ubrzava cvat.
Odsecite peteljku banane koja je previše drvenasta i ne može se brzo razgraditi, pa isecite koru na sitne delove pre nego što je pomešate sa zemljom.
Kao đubrivo može poslužiti i pulpa banane ali nju ćete, podrazumeva se, upotrebiti ukoliko pocrni pa više nije za jelo. Deluje isto kao i kora, i savršena je za dohranu cvetnica bilo da su posađene u vrtu ili u saksiji. Dovoljno je da je stavite oko podnožja biljke i zagrnete je zemljom kako biste sprečili okupljanje insekata (ne stvaraju larve, ali obleću oko potencijalne hrane).
PROČITAJTE I… Njeno veličanstvo leja
Otklonite najtvrđe delove kore i iseckajte je pre nego što je zakopate u zemlju. Kako se bude razlagala, postepeno će u tlo otpuštati hranljive supstance.
Pivo: hiljadu koristi od ostataka
Zahvaljujući visokom sadržaju šećera, vitamina i kvasca. pivo je odlično đubrivo za vaše biljke, naročito za muškatle. Ukoliko ostatke ovog pića (ono što se zadržalo na dnu čaše, boce ili konzerve) pomešate s vodom za zalivanje, vaše cveće će dobiti vrhunsko “pogonsko gorivo” za razvoj, ali i cvetanje. Naravno, ne treba da ih „napijate“; biće sasvim dovoljno da ih zalivate ovom mešavinom jednom nedeljno.
Analogno tome, pivski kvasac koji se koristi za pripremanje testa i hleba, ukoliko ga pomešate s vodom, pretvara se u izvanrednu prihranu za bilo koju biljku u vrtu, povrtnjaku ili u kući. Mešavina piva i vode može da se koristi i za čišćenje listova: natopite ovom tečnošću pamučnu krpu i prebrišite listove, koji tako dobiti lep sjaj i zdraviji izgled
Ostatke piva možete iskoristiti kao zamke za puževe i ose. Ostavite u bašti podmetač pun piva i puževi koji će odmah krenuti da se “omrse” utopiće se u njemu i ostaviti vašu salatu na miru. U flašu sa širokim grlom ili u neku drugu posudu sličnog oblika možete staviti pivo pomešano sa šećerom: ose i bumbari doći će privučeni mirisom i ostaće zarobljeni u flaši.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net