Tokom cvetanja, lepe cvasti ove biljke menjaju kolorit, pa se na jednoj glavici često može videti po nekoliko nijansi žute, narandžaste ili crvene boje.
Lantana camara je robustan zimzeleni grm poreklom iz tropskih područja Južne Amerike, kod nas poznat kao peščana verbena i grčki lijander, koji je vrlo pogodan za uzgajanje na terasi, ali i za sadnju u vrtu, iako se pre prvih mrazeva mora uneti u zatvoreno jer ne podnosi niske temperature. Dostiže visinu do metar i po i ima sitne cvetiće sakupljene u loptaste cvasti, čija boja može biti bela, žuta, ružičasta, narandžasta ili ljubičasta. Kako vreme odmiče, cvetovi menjaju boju, pa se na jednoj glavici često može videti po nekoliko nijansi, što ovoj biljci daje poseban šarm i atraktivnost. Nakon precvetavanja, formiraju se zelene bobice koje sazrevanjem poprimaju tamnoplavu boju.
Kako se sadi lantana
Ovu biljku najbolje je saditi u proleće, u saksiju koja je za dva broja veća od one u kojoj je rasla, napunjenu humusnom zemljom obogaćenom sa 20 odsto organskog đubriva i malo mineralne prihrane. Tek posađenu biljku prvih nekoliko dana treba držati na mestu koje je zaklonjeno od promaje i jakog sunca, ali kada joj se koren učvrsti, obavezno se premešta na sunce.
PROČITAJTE I… Hemerokalis: Život od sumraka do svitanja
Obavezno mirovanje
U jesen se lantana unosi u prohladnu prostoriju, u kojoj temperatura ne prelazi 10*C i zaliva se samo toliko da zemlja ne bude suva. Da bi se ubrzalo izbijanje novih izdanaka, od februara je treba staviti na svetlo mesto, gde je temperatura od 12 do 15 stepeni. Kad prođe opasnost od mrazeva, iznosi se napolje, najpre u poluhlad, potom na sunce. Razmnožava se poludrvenastim reznicama, najbolje u aprilu, koje se sade u mešavini treseta, humusa i peska, a nova biljka može se dobiti i iz semena.
Lantani odgovara svetlo mesto sa najmanje četiri sata direktnog sunca: ako je duže vreme u hladovini, listovi joj žute i venu i prestaje da formira pupoljke. U toku leta mora se redovno zalivati, kada je veoma toplo, i nekoliko puta dnevno, a preporučuje se i orošavanje mlakom vodom. Nedostatak vlage može dovesti do potpunog propadanja biljke, ali ni sa zalivanjem ne treba preterivati: voda ne sme da se zadržava oko korena, jer će biljka početi da odbacuje listove, dok, s druge strane, nedostatak vlage uzrokuje njeno propadanje. Od maja do sredine septembra lantanu je neophodno prihranjivati dva puta nedeljno, mineralnim ili organskim đubrivom.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net