U 18. veku lukovica tulipana vredela je pravo bogatstvo, pa nije ni čudo što se ta biljka često nalazila u središtu skandala i intriga, bivajući čak i povod za teška kriminalna dela. Slavni dani pominju se još samo u legendama, a lala, lepša nego ikada, danas krasi bašte običnih smrtnika
Istorijat lala
Kad se spomene lala, prva asocijacija je Holandija, mada ta zemlja, ako govorimo o poreklu, ima veze sa ovim cvetom koliko i druge evropske države, no, dobar trgovački njuh doneo joj je “tapiju” na tulipane, koji joj vekovima donose veliki prihod.
Biljka prelepih, raznobojnih cvetova uzgajala se milenijumima pre Hrista u Kini i Maloj Aziji, ali pominje se u spisima tek od 12. stoleća, kada počinje njena ekspanzija u Turskoj, da bi tri veka kasnije, u vreme vladavine Sulejmana Veličanstvenog, na vrhuncu Osmanlijskog carstva, postala simbol bogatstva i prestiža.
Ubrzo potom, lala je dospela u Evropu, gde je stekla toliku popularnost da su se lukovice plaćale suvim zlatom, što su mudri Holanđani dobro iskoristili: uvoz korenja tulipana doneo im je ogromno bogatstvo, zahvaljujući kojem su izgradili najveću trgovačku flotu na svetu. Međutim, kao i svaki unosan posao, kupoprodaja lala bila je povezana s priličnim rizikom, pa se zbog basnoslovno vrednih lukovica neretko gubila glava!
Pročitajte i… produžite vek rezanom cveću
Vrste lala
Zbog mnoštva oblika i varijeteta, kao i neverovatnog bogatstva boja, ovaj lepotica iz porodice ljiljana omiljena je među ljubiteljima i uzgajivačima cveća. Zahvaljujući masovnoj hibridizaciji, danas postoji preko 3.000 sorti, s malim i velikim cvetovima, jednostavnim i punim, dvostrukim i višestrukim, u obliku ljiljana, božura, papagaja, dvobojnih i jednobojnih, u svim nijansama bele, žute, narandžaste, ružičaste, crvene, bordo, plave, ljubičaste, crne… U zavisnosti od vrste, cveta od ranog proleća do leta, mada ima varijeteta čije latice krase vrt i terasu do pozne jeseni.