Nije toliko bitno što je uzgajanje biljaka u ovom delu stana veliki hit u svetu, važno je da znate da uprkos tome što mislite da je to lepo ali da nemate uslova, još kako možete oplemeniti taj prostor bujnim zelenilom. Potrebno je samo da napravite pravi izbor.
Cveće u kupatilu: Da ili ne?
Listate časopise o uređenju enterijera i divite se sjajnim idejama dizajnera, između ostalih i onima čija je tema kupatilo. Primećujete da se poslednjih godina sve češće predlaže da ovaj deo stana bude oplemenjen zelenilom, i to je zaista top trend u svetu, ali uprkos tome što vam se izuzetno dopada, odustajete u startu jer smatrate da nemate uslova za to jer je prostor skučen, nema dovoljno svetla, ne znate šta uspeva u tolikoj vlazi…
Niste u pravu jer – kako stručnjaci za hortikulturu tvrde – gotovo da nema kupatila u koje se ne može staviti bar jedna biljkaX. Zelenilo u takvom prostoru doprinosi stvaranju jedinstvene vizuelne celine, pritom je i odličan način da se ovaj prostor jeftino dekoriše i da se u njega unese prirodna svežina. Uz to, većina sobnih biljaka potiče iz tropskog pojasa, što znači da im višak vlage i povremeni “naleti” vodene pare u suštini odgovaraju, pa je izbor dosta širok čak i ako kupatilo ima mali prozor ili ga uopšte nema.
Naravno, uvek postoje izuzeci, pa u prostoru s takvom mikroklimom sigurno nećete uneti, recimo, afričke ljubičice, jer im škodi velika vlaga, niti sukulente, jer im je neophodno mnogo sunca i ne podnose vodu. Ali ostaje na stotine drugih koje jedva čekaju da ih unesete u taj prostor…
Kako se održava cveće u kupatilu?
Kupatilo s većim prozorom “retka je zverka”, pogotovo u zgradama, ali ako imate tu sreću da se taj prostor kupa u svetlu, izbor sobnih biljaka koje možete tu da držite zaista je impresivan. Palme, paprat ili fikusi unose tropsku atmosferu, pdličan utisak ostaviće gardenija, azeleja i anturijum, ali i prekrasna orhideja. Tu je i asparagus, čiji igličasti listovi izgledaju vrlo dekorativno, kao i kalatea i maranta sa svojim zanimljivim šarama. Sve ove biljke odlično podnose vlagu, a u kombinaciji sa obiljem svetlosti njihov uzgoj biće vrlo jednostavan.
PROČITAJTE I… Palma: Tropski dragulj
Koje biljke držati u kupatilu?
Većina kupatila ima male prozore ili nema prirodno osvetljenje, a u tom slučaju mogu se staviti paprat ili begonija. Filodendron takođe uspeva u slabo osvetljenom prostoru a vrlo lepo izgleda, naročito ako se drži u visećim korpama okačenim na plafon. Bambus je vrlo zahvalan za gajenje u kupatilu jer dobro podnosi vlagu, dobar izbor su i ukrasni kukuruz (Aspidistra elatior), kovrdžava paprat (Nephrolepis exaltata), filodendron puzavica (Philodendron oxycardium), kraljevska begonija (Begonia rex), sanseverija (Sansevieria), hlorofitum (Chlorophytum), spatifilum (Spathiphyllum), zamija (Zamioculcas zamiifolia), monstera (Monstera deliciosa), aglaonema (Aglaonema), bršljan (Hedera helix) i bršljanolika aralija (Fatshedera).
Pronađite idealnu poziciju biljaka
Čak i biljke čiji opstanak direktno zavisi od količine vlage u okruženju, neće preživeti ako im se niz listove sliva pena od šampona ili gela za tuširanje, a Xneće podneti ni ako ih svakodnevno prskate dok se tuširate (ukoliko se to desi, odmah prebrišite lišće)X. Nije preporučljivo ni da ih “hvata” promaja, sasvim logično, jer bi i vama smetalo da vas nakon što se izložite toploj pari, rashladi vetar. Ako je saksija na podu, može se dogoditi da biljka previše raste u visinu jer joj treba više svetla – da biste to sprečili, postavite je na stočić ili klupicu kako bi bila bliže prozoru.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net