Zbog interesantnih listova koji izgledom podsećaju na grašak, kao i dugačke, puzajuće stabljike, ova biljka uživa veliku popularnost među uzgajivačima sobnog cveća. Izgleda zaista neverovatno posađena u viseću saksiju a odlično se kombinuje sa drugim sobnim rastinjem.
Iza komplikovanog latinskog naziva Senecio rowleyanus H.Jacobsen, krije se vrlo zanimljiva sukulentna trajnica – senecija, kod nas poznata i kao krunica ili perlice. Njeno prirodno stanište je jugozapadna Afrika, gde raste između kamenja, u senci drugih biljaka koje joj pružaju zaštitu od prejakog sunca. Vrlo je omiljena među ljubiteljima i uzgajivačima sobnog cveća, što ne čudi jer u visećim saksijama izgleda zaista neverovatno. Odlično se kombinuje s drugim sobnim rastinjem, deluje vrlo dekorativno i u visokim, uzanim posudama, a pritom ne zahteva preteranu negu. Uz sve to, cvet ove biljke nije retkost kao kod drugih sobnih sukulenata: iako se, kao i drugi predstavnici njene vrste, teško prilagodila životu van prirodnog staništa, krunica će vas svake godine obradovati finim, duguljastim cvetovima.
Krunica: Opasnosti po zdravlje
Treba znati da je sok iz listova krunice otrovan i da biljku treba držati podalje od dece i kućnih ljubimaca (velika je zabluda da oni instinktivno osećaju takvu vrstu opasnosti!). Ukoliko listovi senecije dospeju u organizam, izazivaju mučninu, povraćanje i dijareju, dok sok u dodiru s kožom može uzrokovati probleme u vidu iritacije i osipa. kada je reč o kućnim ljubimcima, simptomi trovanja krunicom manifestuju se obilnim lučenjem pljuvačke, povraćanjem i malaksalošću.
Iz plitkog korena senecije razvija se tanka, dugačka, puzajuća stabljika koja naraste od 60-90 cm i sva je obrasla okruglim listovima nalik grašku, s prorezima koji im omogućavaju da upijaju svetlost. Beli dvopolni cvetovi prečnika oko centimetra, imaju brojne prašnike žutih antera i duguljastih ljubičastih prašničkih niti koje vire iz latica poput čuperka. Vrlo su prijatnog mirisa koji podseća na cimet. Da biste podstakli cvetanje, tokom zime maksimalno smanjite zalivanje i držite biljku u prostoriji gde temperatura ne prelazi 15*C. Ukoliko se budete pridržavali ovog pravila, vaša krunica će svake godine u rano leto izbaciti obilje ljupkih cvetića.
Kako se gaji krunica
Krunica je izuzetno skromna biljka, kojoj nije neophodno redovno zalivanje: čak i tokom najvrelijih dana, zemlju treba vlažiti tek kada se zemlja dobro zasuši. Sadi se u supstrat za kaktuse, a na dno saksije obavezno staviti sloj peska i kamenčića radi drenaže. U fazi rasta potrebna joj je topla sredina, između 21 i 27°C, dok je zimi bolje držati je na hladnijem mestu, ali vodite računa o tome da joj neće prijati temperatura ispod 10*C, ali će na mrazu uginuti. Pošto u prirodi raste u senci, obezbedite joj mesto zaštićeno od direktnog sunca, ali prozračno i svetlo.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net