Borba s biljkama koje nemilosrdno napadaju zelenu površinu u čiju negu ulažemo mnogo truda, sastoji se pre svega u upoznavanju njihovog životnog ritma i sprečavanju klijanja i cvetanja. Otkrivamo vam šta treba da činite…
Na dobro negovanoj zelenoj površini ne bi trebalo da bude drugih biljaka osim onih koje smo zasadili, ali koliko god se trudili, to deluje kao nemoguća misija. Možda nam je s proleća pomalo i žao da uklanjamo maslačak i belu radu kada rasprostru svoje živahne cvetove po travnjaku. No, posle nekog vremena postaje jasno da ove omiljene, čak i lekovite biljke, kada se rašire, zajedno s drugim korovom pretvaraju lepu zelenu oazu u neurednu, divlju livadu, oduzimajući od pitomih vlati trave hranljive materije i bukvalno okupirajući svaki kutak travnjaka.
Kako se rešiti korova?
Šta nam je, dakle, činiti? Iskusni baštovani tvrde da se rešenje problema, bar delimično, krije se u staroj izreci “upoznaj neprijatelja da bi ga lakše pobedio”, što znači da ih možemo suzbiti samo ako poznajemo njihov životni ritam, pre svega period klijanja i cvetanja. Ako sprečimo ove faze u razvoju korova, postoje velike šanse da nam travnjak izgleda “kao sa razglednice”.
Deluju na korovske biljke širokih listova koje ga apsorbuju upravo preko lišća. Prskanje se može obaviti pomoću leđne prskalice (postoje i električne, veoma praktične), ali preparat se najpre mora razblažiti vodom u skladu sa uputstvom proizvođača, nakon čega se ujednačeno raspoređuje po travnjaku. Dobro bi bilo da se koristi raspršivač koji će maksimalno otvoriti mlaznjak- tako će se izbeći kvašenje travnjaka, koji se ne kosi narednih pet dana, što će omogućiti poprskanim biljkama da upiju proizvod. Selektivni herbicidi potpuno su bezopasni za travu.
PROČITAJTE I… Travnjak u punom sjaju
Korovskih biljaka ima svuda, vrlo su prilagodljive i otporne, to je rastinje koje se očajnički bori (i uspeva) da zauzme svoje mesto pod suncem. Dele se u dve velike grupe – sa širokim lišćem i dva klicina listića koji umnogome olakšavaju klijanje, te sa uskim listovima i jednim klicinim listićem, koje nisu ništa manje agresivne.
Ove biljke se lako prepoznaju na travnjaku jer su morfološki drugačije od porodice trava od koje se sastoji zelena površina. U njih spadaju maslačak i bokvica kojima je zajedničko to što imaju upadljivo i bujno lišće.
Kako se izboriti sa korovom?
Veoma retko narastu iznad trave tako da čak i redovno košenje trave ne ometa njihov razvoj. S druge strane, Xmogu ručno da se čupaju iz korena ili tretiraju selektivnim herbicidima koji deluju isključivo preko lišćaX. Iako su vrlo uporni, nisu previše teški za kontrolisanje: njihovo seme klija najviše u proleće i jesen, pa ako se mlade biljke otkriju na vreme, mogu se kompletno ukloniti.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net