Da bi obilno rađao, ovaj mediteranski začin zahteva posebne uslove, ali zaista vredi truda. Posadite ga u saksiju i uživajte u pikantnom ukusu njegovih (inače vrlo skupih!) pupoljaka.
Kapar se kao začin koristio joj u antičkim vremenima, kada je bio na ceni ne samo zbog pikantnog ukusa već i zbog snažnog afrodizijačkog dejstva. Ovaj višegodišnji grm poreklom je s Mediterana, gde raste samoniklo u pukotinama zidova, na ruševinama i kamenitim uvalama, i danas je omiljeni dodatak jelima s ribom, sosovima, povrćem i mesom (važan je sastojak tatarskog bifteka), mada je zbog dosta složenog uzgajanja i branja prilično skup.
Naime, maslinasto-plavozelene bobice nisu plod kapara, kako se često misli, već neotvoreni cvetni pupoljci koji se beru dok su još čvrsto zaklopljeni (od maja do kraja juna), nakon čega se dva-tri dana drže u desetoprocentnom rastvoru soli pa se zatim prosuše i zalivaju vinskim sirćetom. Tokom četiri meseca, koliko traje konzerviranje, oslobađaju se materija koje mu daju karakterističan gorkasto-ljutkast ukus.
SAZNAJTE I… Kako se gaji cimet
Žbun kapara čini glavno, drvenasto stablo, iz kojeg polaze brojne dugačke “obešene” grane iz kojih izbijaju okrugli sočni listovi i veliki mirisni ružičasti cvetovi sa brojnim duguljastim prašnicima. Čim počnu da rastvaraju latice, više se ne mogu koristiti za pravljenje začina, već se ostavljaju radi semena koje je smešteno u plodu – jajastoj crvenkastoj bobici.
Kapar u saksiji
Za sadnju je potrebno nabaviti saksiju zapremine najmanje 15 litara i u njoj napraviti mešavinu sličnu tlu u kojem kapar raste u prirodi (pukotina pri dnu kamenog zida): na dno stavite krupni krečnjački tucanik, prekrijte ga tankim slojem humusa, potom naspite sitnog tucanika i ponovo malo humusa, položite biljku pa istim redosledom sipajte kamen i zemlju. Na vrh stavite malo šljunka. Mlade biljke u početku je potrebno redovnije zalivati, kasnije ređe, ali tako da nikada ne ostanu potpuno bez vlage. Vaš kapar će već nakon dve godine početi da izbacuje pupoljke, a obilniji rod možete očekivati za otprilike pet godina. Orezivanje je obavezno, u jesen i u proleće, jer se pupoljci pojavljuju samo na novim izdancima.
PROČITAJTE I… Odaberite prave saksije
Kako se gaji kapar
Ova biljka uspeva na izrazito osunčanim, suvim mestima, zaštićenim od jakog vetra, a uprkos tome što potiče iz Sredozemlja, prilično je otporna na niže temperature. Ipak, u kontinentalnim regijama uspeva samo ako se uzgaja u posudama, koje se iznose napolje u maju i sklanjaju u zatvoreno u oktobru.
Razmnožava se iz semena, koje mora da odleži dve godine, ali proces nicanja je prilično spor pa je najbolje nabaviti sadnice, koje se u rasadnicima dobijaju iz reznica.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net