Osunčani kutak u vašem vrtu, ili pak deo terase najviše izložen suncu, kao stvoreni su za uzgajanje ove lekovite biljke. Iako vam “žetva” neće biti naročito bogata, imaćete sasvim dovoljno osušenih cvetova da s vremana na vreme s ponosom poslužite pravi domaći čaj.
Gajenje kamilice
O svojstvima kamilice znamo gotovo sve, ali kada je reč o uzgajanju, obično se misli na sejanje na plantažama, unosan biznis kojim se bavi sve više poljoprivrednika. No, da li ste nakad razmišljali o tome da je posadite u svom vrtu? Većina baštovana koja s ljubavlju gaji svoj mali cvetnjak i povrtnjak, što u bašti što na terasi, ne odlučuje se na takav korak iz nekoliko razloga: kamilica im ne deluje dovoljno atraktivno, pritom joj se cvetanje završava u junu, a kad im zatreba čaj, mogu ga jeftino nabaviti u svakom marketu. No, uzgajanje ove nežne, blagotvorne biljke može biti veliki izazov: zašto ne biste pripremali mirisni napitak ili kremicu od cvetova iz svoje leje? Pritom, u vreme kada se vrt još budi, kamilica će širiti svoj opojni, blagi miris i uveseljavati vam dušu. A kad je osušite i stavite u vrećicu, pa počnete da tragate za receptima… Gde će vam biti kraj!
PROČITAJTE I… SUNCOKRETI: NEODOLJIVI PATULJCI
Nega kamilice nije komplikovana, pogotovo ako se seje na maloj površini, pritom lepo uspeva i u leji i u saksiji. Zaista nema razloga da ne napravite bar malo mesta za ovu predivnu skromnu biljku čije je etarsko ulje i zvanično proglašeno za jedan od najboljih prirodnih lekova na našoj planeti.
Vrsta kamilice
Kamilica je jednogodišnja cvetnica koja poraste u visinu od 30 do 60 cm, a uspeva na livadama, pašnjacima, pored puteva i na zapuštenim površinama, sa cvetovima specifičnog mirisa koji je krase od aprila pa sve do kraja juna i imaju jedinstven, dobro poznat miris. Ali, ako mislite da su divlja biljke zdravije od kultivisanih, varate se. “Prava” kamilica (Matricaria chamomilla L), vrsta koja se uzgaja na plantažama, najbogatija je dragocenim etarskim uljima i moćnim azulenom, materijom najviše zaslužnom za njenu lekovitost, pa stoga nema nikakve dileme kada je reč o izboru sorte.
Kako se seje kamilica
Ova lekovita biljka uspeva na svakom zemljištu, na mestima gde teško opstaju mnoge druge kulture, ali postoji tlo gde jednostavno “odbija” da raste a to je krečnjački, preterano rastresit teren. Pre setve, krajem avgusta, zemlju treba prekopati i dobro usitniti, da bi se sredinom septembra položilo seme (po površini tla, jer mu je neophodno dosta svetla!) pomešano s malo peska ili kukuruzne prekrupe, koje će uz dovoljno vlage početi da klija već za desetak dana. Ukoliko je uzgajate u saksiji, posejte je u posudu napunjenu univerzalnim supstratom pomešanim s malo peska. Mlade biljčice do zime će ojačati i bez problema će opstati tokom hladnog perioda, no, ukoliko su temperature previše niske, dešava se da promrznu. U tom slučaju, ne preostaje vam ništa drugo nego da kamilicu posejete ponovo, u rano poleće.
Nega kamilice vrlo je jednostavna: zaliva se redovno sve dok ne proklija (ne previše da seme ne bi istrulilo), a nakon što biljka poraste, tek kada se zemlja dobro zasuši. Mnogo je važnije da se redovno okopava i plevi od korova koji će je, pogotovo ukoliko je okružena širokolisnim vrstama, bukvalno ugušiti. Pravilo je da se ne seje na isto mesto više od dva puta upravo zbog toga da bi se izbegla najezda divljih biljaka. Iako deluje otporno, kamilica je prilično osetljiva, a najčešće je napada plamenjača i tada se mora reagovati primenom fungicida. Neretko je na meti puževa golaća, pa oko biljke treba posuti sitne kamenčiće ili štetočine odstranjivati ručno.
PROČITAJTE I… SALATA: CARICA BAŠTE I TRPEZE
Kako se kamilica bere i suši
Cvetovi kamilice pojavljuju se sukcesivno od kraja aprila do sredine juna, a beru se kada beli krunični listići zauzmu vodoravan položaj (ne treba dirati još zatvorene ili napola otvorene cvetne glavice). Sakupljaju se pomoću specijalnih češljeva, mada se, ukoliko je reč o manjoj površini, to može činiti i običnim češljem s većim razmakom između zubaca. “Žetva” započinje rano ujutro i traje sve dok ne otopli: kamilica koja se ubere kasnije gubi na kvalitetu. Suši se na senovitom, promajnom mestu, u što tanjem sloju, i ne prevrće se a proces traje desetak dana. Nakon toga odložite je u platnenu vrećicu ili staklenu teglu i imajte na umu da njena efikasnost ne traje duže od dve godine.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net