Uprkos nesvakidašnjoj lepoti njegovih listova, mnogi ljubitelji cveca ustrucavaju se da uzgajaju kaladijum jer i najmanja greška u nezi može dovesti do propadanja biljke. Ipak, stvar nije tako komplikovana kao što izgleda i zato slobodno prihvatite izazov!
U svetu se danas gaji stotinak hibrida kaladijuma, ciji predak – Caladium bicolor, raste u senovitim tropskim prašumama Južne Amerike, mahom u Brazilu i Gvajani. Ove biljke, koje u hladnijim predelima uspevaju iskljucivo u zatvorenom, dostižu visinu od cetrdesetak centimetara i imaju krupne duguljaste, kopljaste listove spektakularnog kolorita, koji svakom prostoru daju poseban, egzotican šmek.
O kaladijumu kruži anegdota da je pravo cudo ako u stanu opstane duže od tri meseca, zbog cega nema mnogo onih koji su spremni da prihvate izazov.
S druge strane, ljubitelji cveca koji se upuste u uzgajanje ove biljke, tvrde da tolika lepota apsolutno vredi truda, uprkos cinjenici da, kakva god da je nega, ne opstaje duže tri godine. No, u meuvremenu, iz njenog maticnog korena može se razviti prava mala kolonija s nežnim listovima u svim nijansama zelene, roza, bež i crvene. S kaladijumom nema lutanja: tacno se zna šta mu prija, kakve uslove ne podnosi, kada se mora ostaviti da miruje, a u koje vreme mu treba dati “vetar u lea”. Potrebno je samo malo strpljenja, volje, ljubavi i – želje da se proba nešto novo.
poštujte njegov PRIRODNI CIKLUS
Gomolj kaladijuma tretira se kao korenje svih lukovičastih biljaka, što znači da postoje periodi vegetacije koji se smenjuju s fazama mirovanja. Početkom jeseni treba postepeno smanjivati zalivanje, da bi se tokom oktobra listovi biljke potpuno osušili.
Krtola se tada vadi iz zemlje, lagano očisti, zamota u novinski papir i odlaže na suvo, toplo i tamno mesto, na kojem temperatura ne bi smela da bude niža od 15°C. Ostavite ga da miruje do kraja zime, što podrazumeva i potpuno odsustvo zalivanja, sve dok ne nastupi vreme za novi ciklus vegetacije, kada ponovo dolazi do izražaja sva raskoš i lepota ove divne biljke.
CVET
Iako primerci posađeni u saksiju gotovo nikada ne cvetaju, dešava se da prijatno iznenade bež ili zelenkastom spatulom koja obmotava neupadljivi beličasti klip, i veoma je slična onoj kakvu ima kala, bliska rođaka ovog lepotana (pripadaju istoj familiji), čiji je cvet, doduše daleko atraktivniji. Neugledni centralni cilindar (klip) na vrhu ima muške polne organe – prašnike, dok je tučak smešten pri njegovom dnu.
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net