Posađena u grupi, na travnjaku ili pored jezerca, u žardinijeri na terasi ili u saksiji, kala sa svojim levkastim cvetovima izgleda zaista spektakularno.
Ova biljka u Evropu je donesena pre tri veka, i to sa juga Afrike: tada je imala samo snežnobele cvetove, da bi se kasnije ukrštanjem dobile sorte sa žutim, roza, narandžastim, crvenim, ljubičastim, čak i crnim laticama. Neki varijeteti, među njima i oni čije stabljike dostižu dužinu i do metar i po, uzgajaju se isključivo za bukete i od njih se prave neverovatni aranžmani koji se često mogu videti na venčanjima. Vrste koje se sade u saksijama, na balkonu i u vrtu narastu do 70 cm i po atraktivnosti ne zaostaju za svojim glamuroznim “rođakama”.
Kako se gaje kale
Da bi vas kala godinama radovala svojim prelepim tubastim cvetovima, morate joj obezbediti uslove za mirovanje kakve, zapravo, ima u svojoj postojbini. Ako je uzgajate u saksiji, gomolj se sadi u avgustu ili u septembru, da bi biljka cvetala od novembra do proleća, kada treba postepeno smanjivati i, otprilike u junu, sasvim obustaviti zalivanje. Lukovicu možete ostaviti u saksiji ili je izvaditi, zamotati u novine i odložiti na tamno mesto.
PROČITAJTE I… Stara, dobra muškatla
Kala posađena na otvorenom (u vrtu i na terasi) ima drugačiji ritam od sobnih vrsta: lukovica se sadi u proleće, najbolje polovinom aprila, kada prestaje opasnost od mrazeva, počinje da cveta u julu i nastavlja sve do septembra, nakon čega postepeno vene. Kad temperatura spadne ispod 10°C, lukovicu treba izvaditi iz zemlje i skloniti u zatvoreno, ili dobro zaštititi malčom, piljevinom i kartonom.
Listovi biljke imaju savijene ivice što sprečava preterano isparavanje vode, ali biljku, da bi raskošno cvetala, morate redovno i obilno zalivati i prskati mlakom odstajalom vodom. Za vreme najintenzivnijeg rasta, obavezno je prihranjujte đubrivom za lukovice.
Kala se razmnožava deljenjem korena, odnosno odvajanjem mladih gomolja, u vreme kada se vadi iz zemlje i sprema za mirovanje. Lukovica se jednostavno preseče, dobro osuši i čuva u mešavini peska i humusa, a cvetaće već naredne sezone.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net