Ko bi rekao da će penjačica iz kišnih šuma Centralne Amerike postati najpopularnija i najrasprostranjenija sobna biljka na svetu! Nije ni čudo: osim što je vrlo dekorativan ne zahteva gotovo nikakvu negu pa je kao stvoren za ljubitelje cveća koji nemaju mnogo vremena ili ne žele mnogo da se bakću biljkama.
Rodu filadendrona pripada nekoliko stotina vrsta prašumskih lijana, poreklom iz Srednje Amerike, koje su se tokom vekova raselile po svim tropskim područjima širom sveta, dospevši čak do Australije, Azije i Okeanije. Ipak, u zatvorenom prostoru uspeva svega nekoliko desetina vrsta koje su se toliko odomaćilie u našim domovima da godinama bujno rastu ne zahtevajući naročitu pažnju i negu. Međutim, ako želite da vam filodendron bude istinski ukras u domu, ipak morate uložiti malo truda…
Njegov glavni adut su krupni listovi, koji kod nekih vrsta imaju duboke ureze, a čija se boja s vremenom menja od svetlozelenih do predivnih smaragdnih nijansi. Ukoliko im uslovi odgovaraju, neke vrste ove penjačice narastu i do nekoliko metara pa im se obavezno mora obezbediti potpora, u vidu rešetke ili štapa. Prednost ove biljke je i to što uspeva i na mestima do kojih ne dopire mnogo svetlosti, ali u tom slučaju listovi će joj biti sitniji i 1dosta će izgubiti na bujnosti. Filodendron je, uz to, jedan od najboljih čistača vazduha i iz atmosfere ukljanja toksičnu materiju formaldehid.
PROČITAJTE I… Fuksija- Dama iz senke
Gajenje filadenrdrona
Filodendron je “dete džungle” što znači da u prirodi raste u senci visokog drveća, no, budući da je penjačica, još kako ume da se izbori za onoliko svetlosti koliko mu je potrebno. Direktno sunce mu nikako ne prija i stoga je za njega idealno mesto ono pored prozora zaklonjenog zavesom, pod uslovom da ga ne “bije” promaja na koju je vrlo osetljiv. Takođe, treba mu obezbediti temperaturu koja ne bi smela da bude niža 10*C, što nije teško jer je u našim domovima uvek daleko toplije.
Za šta služi vazdušno korenje?
Osim “običnog” korenskog sistema, filodendron ima i takozvano vazdušno korenje koje se razvija iz čvorova i članaka na stablu. U prirodnom staništu ovi smeđu “pipci” služe mu za prikupljanje vode i hranljivih materija iz okruženja i obezbeđuju mu stabilnost tako što prijanjaju uz drveće uz koje se penje. Pošto mu svakako morate napraviti potporu, omogućite filodendronu da iskoristi vazdušno korenje – vežite ga za štap obložen mahovinom i videćete kako će se posle nekog vremena “zalepiti” za oslonac.
Kako se sadi filadendron
Cvet filodendrona je krupan, bež boje, s duguljastim bledožutim prašnikom, i pomalo podseća na kalu, ali se retko viđa na biljkama koje se uzgajaju u sobnim uslovima. Seme se može nabaviti preko interneta, ali filadendron se tako lako razmnožava reznicama da nema potrebe trošiti vreme i novac na dugotrajan i neizvestan proces. U kasno proleće odsecite desetak centimetara stabljike s vrha biljke, tik ispod pupoljka, odstranite donje listove, i zabodite koso grančicu u mešavinu navlaženog treseta, peska i perlita. Nakon četiri nedelje trebalo bi da izbije prvi list, a posle tri meseca možete presaditi novu biljku u saksiju. Pelcer se bez problema može ožiliti i u vodi.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net