Nemate baš mnogo mesta u stanu a volite zelenilo? Odlično rešenje je viseći vrt sa saksijama okačenim o tavanicu, grede ili zid. Takve kompozicije deluju dekorativno i originalno, mogu se postaviti u bilo koji deo enterijera, a imaju i praktičnu funkciju – vizualno odvajanje celineu prostoru.
Želite da osvežite dom biljkama, ali problem je u tome što nemate mnogo prostora za saksije koje bi vam, kada bi stajale na podu, ugrozile komfor – ili jednostavno želite da vas, kada usmerite umorne oči prema gore, dočeka prizor koji će vas razgaliti.
PROČITAJTE I… Potpora za uspravan stav
Posude s biljkama okačene na tavanicu, o grede ili zid, izgledaju vrlo dekorativno, šta god da je povod njihovog postavljanja. Ponekad je dovoljno da ih ima dve-tri pa da efekat bude savršen. Pritom, zelena zavesa može imati i praktičnu funkciju – na primer, da vizuelno odvaja određene celine u stanu (kuhinju od trpezarije, prostor za rad od ostatka dnevne sobe…). Viseći vrt možete postaviti u bilo koji deo stana: ako izaberete odgovarajuće posude, ne postoji mogućnost da se ne uklope u svaki ambijent.
Kada je reč o saksijama, možete ih kupiti, ali i napraviti sami: za relativno malo novca dobićete viseći vrt, koji, doduše, neće biti svetsko čudo poput onog koji je sagrađen za vavilonsku kraljicu Semiramidu, ali svaki put kad podignete pogled uživaćete u raskošnom rajskom prizoru, što je sasvim dovoljno, zar ne? Ipak, pre nego što se upustite u ovaj poduhvat, trebalo bi da uzmete u obzir nekoliko vrlo bitnih činjenica.
Saveti za viseće cveće
Viseća korpa puna vlažne zemlje (plus biljka!) sigurno nije lagana. Zato prvo morate proveriti da li struktura o koju kačite saksiju može da izdrži njenu težinu. Možda je vaš plafon presvučen debljim slojem gipsa ili se materijal od kojeg je napravljen presušio, a postoji i mogućnost da greda koja treba da posluži kao potpora nije dobro fiksirana…
Da biste bili sigurni u svakom pogledu, razmislite malo o izboru supstrata. U većini ovih mešavina dominiraju kompost i treset, koji imaju dobru osobinu da zadržavaju vodu. No, u ovom slučaju ta vrlina postaje mana jer se usled vlage znatno povećava njihova težina, što se može ublažiti dodavanjem perlita. Doduše, to će poboljšati drenažu pa ćete morati češće da zalivate biljke, ali verujemo da vam to, s obzirom na svu lepotu koju dobijate, neće biti teško.
PROČITAJTE I… Astilba, dama iz senke
Kako zaštititi podove i nameštaj
Koliko god da vodite računa, uvek postoji opasnost da višak vode kojom ste zalili biljke završi na podu, trosedu ili nekom drugom komadu nameštaja. Pošto ćete saksiju u koju je posađeno cveće držati u dekorativnoj visećoj korpi, dobra je ideja da je stavite u neku nepropusnu posudu, recimo, stari lonac (nije važno kako izgleda, ionako se ne vidi). Glavni nedostatak ovog rešenja jeste to što će vam saksija biti nedostupnija pošto će ivica lonca predstavljati neku vrstu prepreke, pa se može desiti da, sipajući vodu, nešto i prolijete.
Viseći vrtovi i voda
Snabdevanje biljaka vodom nesumnjivo je najveći problem visećih vrtova. Ako su korpe veće i teže, možete montirati “čekrk” koji će omogućiti spuštanje posude. To, međutim, nije baš praktično rešenje i verujemo da biste brzo odustali od ovog “rudarskog” posla. Ostaju vam stare, dobre merdevine, što i nije tako loše jer ćete biti fizički aktivniji.
Ne treba smetnuti s uma ni činjenicu da je vazduh u gornjim delovima prostorije topliji, pa samim tim i suvlji, što znači da je vašim zelenim ljubimicama potrebno više vode nego onima na zemlji. Stoga u podnožje saksije obavezno stavite ekspandiranu glinu.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net