Skromna biljka sa osunčanih livada ukusna je i lekovita od vrha do korena. Odličan je dodatak salatama i efikasno ublažava stomačne probleme.
Dinjica je višegodišnja zeljasta biljka iz porodice ruža (Rosaceae), sa uspravnom, razgranatom stabljikom, s donje strane prekrivenom dlačicama, koja naraste do 50 cm, i drvenastim razgranatim korenom tamnosmeđe boje. Listovi su složeni, neparno perasti a cvetovi, koji se formiraju na vrhu drške, skupljeni su u okruglaste cvasti.
PROČITAJTE I… Merala: Lepa tokom svake sezone
Sastoje se od čašice koju čine četiri brakteje (nema latica), u početku zelene, dok kasnije, na strani obasjanoj suncem, poprimaju rumene nijanse. Donji, muški cvetovi, otvaraju se pre gornjih (ženskih) i imaju tridesetak visećih prašnika. Biljka cveta od maja do septembra kada se pojavljuje četvrtast, smežurani plod.
Gde raste dinjica?
Raste do 1.300 metara nadmorske visine, na suvim, osunčanim livadama i u svetlim crnogoričnim šumama, ponekad i na kamenitom terenu.
Bere se u rano proleće, u martu i aprilu, beru se mladi listovi, u vrijeme cvetanja čitav nadzemni deo biljke, dok se koren sakuplja u jesen.
PROČITAJTE I… Hajdučka trava: Kakav je preobražaj!
Lekovita svojstva
U davna vremena koristila se za zaustavljanje krvarenja i vidanje rana, dok se u savremenoj fitoterapiji primenjuje u lečenju dijareje, upale creva, i nadimanja.
Mladi listovi imaju miris sličan krastavcu koji kuvanjem gubi, pa ih je najbolje jesti sirove ili dodati na kraju kuvanja. Dinjica se jede u salatama, čorbama, varivima, namazima, sosovima, salatama, a stavlja se i u osvežavajuće napitke. Koren biljke se suši i upotrebljava kao začin, a kao i listovi, odlično ide uz ribu. Od nadzemnog dela priprema se čaj koji ublažava probavne smetnje.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net