Destilacijom listova i grančica mirte dobija se eterično ulje koji je pravi melem za disajne organe i primenjuje se čak i za lečenje dece s respiratornim problemima.
Odlični rezultati postižu se u slučaju bronhitisa, upale sinusa i krajnika, ali to nije sve: ovaj preparat koristi se i za regulisanje funkcije štitne žlezde i jajnika, smanjuje tegobe izazvane upalom prostate i otklanja nesanicu.
Ne savetuje se trudnicama i osobama s obolelom tiroidejom. Hidrolat mirte – cineol (“mirtina vodica”), nusprodukt je destilacije ulja i ima blaže delovanje. Vrlo je prijatnog mirisa i upotrebljava se u kozmetičkim antiejdžing tretmanima, te kao tonik za masnu kožu. Dobro se pokazao i u ublažavanju alergijskih upala praćenih začepljenjem nosa, crvenilom i iritacijom očiju.
Plod mirte ukusom podseća na kleku i predstavlja autentični sastojak tradicionalne kuhinje na italijanskom ostrvu Sardiniji, gde se sušenjem od njega dobija čuveni mirtin biber.
Koristi se kao dodatak prelivima, prevashodno za pečenu svinjetinu, a od njega se u kombinaciji s drugim voćem, uglavnom jabukama, dobija gust, tamni, izvanredno ukusan i aromatičan džem koji se služi s tradicionalnim sardinijskim pecivom. Hladan napitak od crnog čaja i bobica mirte omiljeno je osvežavajuće piće na ovom italijanskom ostrvu.