Sa sve dužim danima i porastom temperature, travnjak takoreći preko noći menja boju i postaje blistavozelen. Ovo je trenutak da mu date vetar u leđa, da bi vlati rasle brže i bile što zdravije.
Mesecima se niste bavili travnjakom i konačno je došlo vreme da se posvetite zelenom dragulju svog dvorišta. Zato uzmite alat u ruke, obnovite ga i obezbedite mu sve što je potrebno da bi narednih meseci rastao lepo i zdravo.
Uređenje travnjaka
Travnjak predstavlja vizitkartu kuće: njegova lepota, odnosno zapuštenost govore mnogo o onima koji ga održavaju. Ponekad je potrebno zaista malo da biste dobili dobre rezultate: biljke koje ulaze u sastav vašeg travnjaka zahtevaju samo nešto hranljivih materija, dosta vode i minimum brige. U trenutku vegetativnog buđenja – a to ćete primetiti jer trava primetno menja boju – treba ga provetriti, nahraniti zemlju i eliminisati korov koji pravi konkurenciju vlatima: morate im pružiti šansu da nesmetano rastu i razmnožavaju se.
PROČITAJTE I… Travnjak u punom sjaju
1. DOBRO GA OČISTITE
Pre bilo koje druge intervencije, treba dobro očistiti travnjak od svega što se nakupilo tokom zime. Tu će se verovatno naći suvog lišća, grančica, papirića koje je naneo vetar… Prilikom prvog grabljanja primetićete sve moguće probleme: ogoljena mesta, požutele i utabane delove travnjaka, korov. Tokom ovog prvog čišćenja možda ćete naći i dosta kamenčića, koje treba ukloniti: možete ih iskoristiti da popunite dno rupa u koje ćete saditi biljke kako biste im obezbedili bolju drenažu. Bilo bi dobro da sav organski otpad sakupite u sanduke za kompost, koji će vam biti potreban za đubrenje bašte i vrta.
2. PROVETRITE
Specijalni aparat za provetravanje (postoje električni i oni s motorom na benzin za veće prostore) ima čelične zupce koji prodiru nekoliko milimetara u podlogu i efikasno uklanjaju mahovinu i utabanu travu, što omogućava bolje prodiranje kiseonika do korenja trave, olakšava drenažu, protok vode i apsorpciju hranljivih materija. Provetravanje ima posebnu važnost upravo s proleća, kada je bitno da se travnjaku obezbedi energija kako bi se oporavio, i od suštinskog je značaja da se ono obavi pre đubrenja.
PROČITAJTE I… Korov- napast na travnjak
3. UKLONITE KOROV
Nakon što ste travnjak snažno izgrabljali i prešli preko njega aparatom za provetravanje, omekšajte zemlju tako što ćete je pokvasiti (ili sačekajte kišu). U tom slučaju, biće vam lakše da iskorenite uočljivi korov, koji ćete lakše iščupati ako upotrebite manje vile. Važno je da se biljke koje ometaju rast pitomih kultura odstrane sa celim korenom (koji je ponekad vrlo razgranat, ili pak štapićast, ali doseže veliku dubinu). Ako ne možete da ga iščupate, isecite korov pri dnu, što bliže korenu; izrašće ponovo, ali ukoliko ga svaki put čim iznikne ponovo sasečete, uginuće zbog nedostatka fotosinteze.
4. NAĐUBRITE
S prihranjivanjem travnjaka započinje se u martu, ali tek nakon što se ukloni polegla, utabana trava. Izaberite specijalizovano đubrivo za travnjake i, po potrebi, sredstva protiv stvaranja mahovine i ona za suzbijanje korova. Ako nemate mašinu koja olakšava razbacivanje preparata po travnjaku, moraćete ga posipati ručno: prelazite preko travnjaka paralelnim linijama, a potom “mrežu” popunite poprečno. Na ovaj način ćete obezbediti maksimalno ujednačeno raspoređivanje đubriva.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net