Od njene lepote ne zastaje dah, ali kad postane deo vašeg doma ili vrta, shvatićete zašto je toliko omiljena. Upoznajte biljku koja važi za najrasprostranjenijeg zelenog stanovnika naših domova.
Ova višegodišnja biljka poreklom je iz tropskih predela Južne i Centralne Amerike, gde raste oko 40 vrsta, od kojih neke dostižu visinu i do petnaest metara. Treba znati da yucca koja se uzgaja kod nas nije isto što i yuca – biljka s jednim c u nazivu – koja pripada sasvim drugoj familiji i uzgaja se zbog lekovitog korena i kao industrijska sirovina. Juka je jedna od najpopularnijih sobnih biljaka na našem podneblju, a u poslednje vreme sve više se sade i otpornije vrste, koje uspevaju na otvorenom.
PROČITAJTE I… Ljuljan- lepotan bez premca
Neki varijeteti imaju debelo stablo i lisnu rozetu – “čuperak” – na vrhu, ponekad i sa strane, dok su drugima listovi raspoređeni duž cele stabljike koja se gotovo ne nazire. Duguljasti su, kod nekih vrsta mekani, a kod drugih kruti i oštri, vrlo neprijatni na dodir. Uzgajanje juke vrlo je jednostavno i ako joj obezbedite svetlo, sunčano mesto, biće divan ukras u vašem domu. No, morate znati da ova biljka, koliko god da joj pružite, raste dosta sporo.
Kako se uzgaja juka
Od proleća do jeseni treba je obilno zalivati, dva do tri puta nedeljno, i jednom u dve sedmice prihranjivati tečnim đubrivom. Sobnoj biljci prijaće ako je tokom toplijeg perioda iznesete na terasu ili u vrt, ali morate je uneti čim zahladni jer je vrlo osetljiva na niže temperature. Tada možete smanjiti zalivanje na jednom nedeljno i potpuno obustaviti đubrenje.
Iako je prilično otporna, ponekad, ukoliko joj se kvase listovi, može doći do razvoja gljivica koje se prepoznaju po tačkicama, u početku žućkastim a kasnije smeđim. Iako biljka nije životno ugrožena, dobro bi bilo ukloniti obolele delove. Juku napadaju i štitasta vaš i grinje, a u tom slučaju najbolje je štetočine ukloniti ručno, čvrstim brisanjem listova mešavinom vode i alkohola (u srazmeri 70:30).
PROČITAJTE I… Kamelija- kraljica zime
Juka ne podnosi često presađivanje – dovoljno je da joj se s vremena na vreme obnavlja gornji deo supstrata sve dok korenje potpuno ne ispuni saksiju. Na dno nove posude obavezno stavite sloj lomljenog crepa, šljunka i peska, kako bi se biljci obezbedila što bolja drenaža jer joj koren usled viška vlage može istrunuti. Drvo života može se razmnožiti reznicama stabljike ili izdanaka. Oštrim nožem ili skalpelom odsecite izboj sa četiri lista na parčetu kore, posadite ga u mešavinu peska i treseta, stavite saksiju na toplo mesto (oko 20°C) i povremeno zalijte biljku. Juke koje se uzgajaju na otvorenom sade se na sunčanom mestu, u jamu čije se dno prekriva slojem šljunka.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net