Nekim biljkama, bilo da je reč o onima koje se sade u bašti, vrtu ili na terasi, potrebno je pripremiti oslonce, potpore uz koje će se penjati ili održavati uspravan stav uprkos težini plodova ili nevremenu.
Oslonci se postavljaju u isto vreme kada se biljka sadi, jer, ako se to čini kasnije, postoji rizik da se prilikom njihovog zabadanja u zemlju ošteti korenje. To mogu biti jednostavni štapovi, od drveta ili bambusa, plastične cevi ili pravi pravcati kočići – sve zavisi od toga kakav je gabarit biljke, kolika je njena težina, ali i šta se želi postići osloncem. Ukoliko, recimo, sadite drvce, moraćete nabaviti čvrst, deblji drveni štap, a ako pripremate potporu za paradajz, biće dovoljne plastične cevi.
Malo drvce
Čim iskopate sadnu jamu, (poželjno je da bude što veća, jer će se korenje lakše širiti), postavite Xtri drvena stubića koji će pružati oslonac biljci tokom prve godine životaX, kada njeno tanko stablo lako može da se polomi od jačih udara vetra. Pritom će je ova jednostavna “konstrukcija” zaštititi od kosačice i trimera. Mreža postavljena u osnovi biće dovoljna da je odbrani od razigranog psa ili mačke.
PROČITAJTE I… Kako izabrati prave makaze za granje
Da bi se osnova biljke zaštitila od eventualnog delovanja trimera ili kosilice za travu, najbolje je da se na stablo navuče plastična cev. Vodite računa o tome da prilikom “oblačenja” drveta ne oštetite ili polomite njegove nežne grančice, a cev bi trebalo da ima bar za polovinu veći promer od stabalca. U ovu svrhu možete koristiti plastičnu flašu ili uvijenu mrežicu koja se vezuje za deblo.
Biljke paradajza ili paprike lako ćete podupreti jednostavnim osloncima pobodenim u zemlju prilikom sadnje na razdaljini ne većoj od 10 centimetara od stabljike. Za vezivanje za oslonac mogu poslužiti rafija ili kanap, a dobra metoda, koja će sprečiti da se biljke ne oštete, jeste korišćenje starih najlon čarapa, koje su lagane i elastične.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net