Prava je šteta što se ovaj izvanredni začin ne koristi češće u našoj kuhinji. Osim što ima jedinstvenu aromu koja podseća na mešavinu mente i peršuna, to je i vrlo lepa biljka koja će, kada se “odomaći” u vašoj bašti, godinama ostati s vama.
Estragon (Artemisia dracunculus) zeljasta je višegodišnja biljka, visoka oko 100 cm, karakteristična po uspravnim i razgranatim stabljikama koje ispuštaju opor miris.U narodu se još zove i zmajeva trava.
Listovi estragona su tanki i špicasti, lepe, sveže zelene boje. Tokom leta, u njihovom pazuhu formiraju se mali, loptasti, bledozelenkasti cvetovi grupisani u buketiće. Osim običnog, postoji i francuski varijetet, koji ne može da se nađe u prirodi, već isključivo u rasadnicima, gde se razmnožava pelcerom. Miris mu je manje intenzivan od arome rustičnog estragona.
PROČITAJTE I… Kako se gaji kim
Kako se gaji estragon
Estragonu prija rastresit i lagan teren, bogat organskim materijama, dobro dreniran jer ne podnosi preveliku vlagu, a ne odgovaraju mu ni glinovito tlo, previše kompaktan supstrat i direktno sunce. Ne zahteva posebnu negu, ali ga zimi treba zaštititi od mraza: odsecite mu stabljike do zemlje i prekrijte ga slamom ili korom drveta. Pogoduje mu rast u saksiji ukoliko se drži na severnoj strani.
Estragon u kuhinji
Ukus estragona ima notu mente i peršuna, pomalo je opor i ljutkast, zbog toga ga često koriste oni koji zbog zdravstvenih problema ne mogu da koriste so. To je začin koji ističe ukus jela, a čija se aroma ne menja ni nakon kuvanja Upotrebljava se svež, sušen ili zamrznut, za pripremanje salata, jela od živinskog mesa, tunjevine… Odličan je dodatak sosovima, kojima daje pikantan ukus, kao i supama, varivima, specijalitetima od divljači, ovčetine i govedine. Stavlja se i u ukiseljeno povrće.
Estragon i zdravlje
Estragon poseduje priznata antiseptička svojstva i svojevremeno se koristio za vidanje rana nastalih od ujeda životinja. Bogat je vitaminima A, C i B kompleksa ( piridoksin, niacin i riboflavin), dobar je izvor gvožđa, magnezijuma i kalcijuma. Izuzetno pozitivno utiče na probavni trakt: podstiče lučenje želudačnih sokova, ublažava upalu sluznice i suzbija grčeve, otklanja nadimanje. Poznat je kao izvrsno sredstvo protiv opstipacije i crevnih parazita, kao i za poboljšanje apetita, zbog čega se primenjuje u lečenju anoreksije. U fitoterapiji se, osim u svežih i suvih listova estragona (sakupljaju se leti i u jesen), koristi i eterično ulje.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net