Bilo da je posađena na terasi ili u vrtu, ova atraktivna biljka pravi je melem za oči i dušu.
Prekrasna puzavica krupnih cvetova diskretnog mirisa, omiljeni je ukras u vrtovima širom sveta: zahvaljujući hibridizaciji, danas postoji više stotina vrsta klematisa, listopadnih i zimzelenih, sa drvenastim ili zeljastim stabljikama i cvetovima različitih oblika, veličina i boja (bele, žute, rozikaste, pink, crvene, tamnoljubičaste, plave), koji se pojavljuju od ranog proleća do jeseni.
PROČITAJTE I… Filadendron- Džungla u sobi
Njegove razgranate stabljike dostižu dužinu do četiri metra, pa je idealan za prekrivanje zidova, ograda, pergola i stubova, i kao prirodni paravan na terasi ili balkonu, ali nema vitice kojima se pričvršćuje za podlogu, već mu se mora obezbediti potpora. Podjednako dobro uspeva u saksiji i posađen direktno u zemlju, pod uslovom da dobija odgovarajuću negu, što se pre svega odnosi na redovno zalivanje i orezivanje.
Sadi se u proleće ili s jeseni, na sunčanom mestu, u jamu dubine oko 60 cm, čije je dno posuto slojem šljunka na koji se sipa malo peska i treseta. Biljka se polaže desetak centimetara niže od površine tla, a iskopanu zemlju pre zatrpavanja biljke treba pomešati s kompostom. Nakon toga, biljka se mora obilno zaliti.
Kako se gaji klematis
Klematis spada u biljke koje vole da im “glava bude na suncu a noge u hladovini”, što znači da mu se koren i donji deo stabljike moraju zaštititi od vrelih zraka, najbolje malčom ili sadnjom niskih perena u podnožju. Osim obilnog zalivanja i redovne prihrane, za raskošan cvat neophodno je i redovno orezivanje, a vreme i način skraćivanja grana zavise od vrste biljke i perioda cvetanja. Klematisi koji rano izbacuju pupoljke i imaju sitnije cvetove orezuju se odmah nakon cvata, i to samo grane koje štrče i narušavaju kompaktan izgled biljke. Sorte s krupnim laticama, bilo da su ranocvetajuće ili da cvetaju kasnije, skraćuju se krajem zime, na četrdesetak centimetara od zemlje.
PROČITAJTE I… Kako odabrati prave saksije
Ova lepa puzavica razmnožava se reznicama koje se uzimaju u jesen ili zimu i sade u supstrat za ožiljavanje. Klematis se može dobiti i iz izbojaka (bočnih pupoljaka na grančicama): uz biljku se iskopa rupa dubine desetak centimetara u koju se stavlja mladica, potom se pričvrsti za tlo žicom, zatrpa i redovno zaliva. Biljčica će se vrlo brzo ukoreniti.
Klematis u saksiji
Izaberite posudu od terakote zapremine najmanje 20 litara, sa širokim rupama na dnu, kako bi višak vode oticao što lakše i brže, a na dno stavite sloj šljunka i peska, potom sipajte dvadesetak centimetara supstrata pa položite biljku u saksiju. Zemlja u koju sadite klematis trebalo bi da bude bogata i rastresita, ali se mora i redovno prihranjivati, najbolje granuliranim đubrivom, uz obavezno presađivanje svake druge godine. Pravilna nega obezbediće klematisu lep životni vek – razvijaće se i bujno cvetati duže od deset godina.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net