Cvet lažnog ljiljana traje najduže 16 sati, ali biljka neprekidno izbacuje nove pupoljke pa je u punom cvatu od maja do kraja jula. Pošto dostiže priličnu visinu – i do metar i po – dobar je izbor za pozadinske delove dvorišta, dok će patuljaste vrste biti savršen akcenat na terasi.
Naziv hemerokalis potiče od grčkih reči hemera (dan) i kallos (lepota), što u prevodu znači “lep samo jedan dan”. U narodu, ova biljka je poznata i kao “lažni ljiljan”, jer neodoljivo podseća na mnogo popularnijeg mirišljavog rođaka, a zbog kratkog veka svojih cvetova, koji se otvaraju ujutro i venu iste noći (noćne vrste se rascvetavaju po podne i traju do jutra), dobila još jedno ime – dnevni ljiljan. Ovaj “nedostatak”, srećom, nadoknađuje brojnošću pupoljaka koji se formiraju i otvaraju jedan za drugim pa se “leptirov vek” cvetova gotovo ne primećuje. To je otporan robusni žbunić mesnatog korena i dugačkih trakastih listova, koji se veoma lako uzgaja i brzo širi. Hemerokalis naraste do metar i po, i posađen u grupi na sredini travnjaka ili u pozadinskim delovima dvorišta deluje zaista veličanstveno, dok su patuljaste sorte kao stvorene za žardinijere na terasi.
Kombinujte ga s drugim cvećem
Lažni ljiljan će lepo izgledati u lejama sa višegodišnjim zeljastim biljkama, letnjim cvetnicama, kao što su delfinijum (žavornjak) i koreopsis (devojačko oko). Predivan vizuelni efekat daje kontrast žutog hemerokalisa sa sortama žalfije Salvia nemorosa i Salvia farinacea, koje imaju ljubičasti cvet, ili sa plavim žavornjakom. Zanimljiva je i kombinacija lažnog ljiljana roza i belih cvetova sa plavim i belim delfinijumom, ili pak digitalisom (naprstkom) u roza i boji kajsije.
PROČITAJTE I… Lala- cvet oko kojeg se vrteo ceo svet
Kako se neguje hemerokalis
Hemerokalisu je potrebno bar 5-6 sati sunca dnevno, po mogućnosti, u toku jutra. Zemlja bi trebalo da bude normalno vlažna, ali on se neće mnogo buniti i ako ga ne zalivate redovno. Ovo, naravno, ne važi za biljke posađene u posudama kojima osim redovnog ali umerenog snabdevanja vodom na svake dve nedelje treba obezbediti i prihranu u vidu vodorastvorljivog NPK đubriva. Ova biljka je vrlo otporna na hladnoću.
Svake godine na tržištu se pojavljuje mnoštvo novih hibrida hemerokalisa čiji su cvetovi najrazličitijih oblika i boja – od bele, preko žute i narandžaste do crvene, bordo i ljubičaste, pritom su sve dugovečniji, a produžava se i period cvata koji, u zavisnosti od varijeteta, počinje u maju i traje sve do kraja jula.
Iako se naziva lukovičastom biljkom, hemerokalis zapravo ima rizom – mesnato podzemno stablo, položeno koso u odnosu na površinu tla, sa čije se donje strane razvijaju korenske žilice. Rizom hemerokalisa se u kontinentalnim regijama sadi početkom proleća: polaže se u zemlju na dubinu od tridesetak centimetara i na rastojanju od najmanje 20 cm. Ako se biljka sadi u saksiju, treba odabrati dublju posudu većeg prečnika jer se rizom vrlo brzo razvija.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net