Konačno! Došlo je vreme da se posvetimo omiljenoj aktivnosti – sređivanju bašte. Sve pršti od čišćenja, prekopavanja, sadnje, presađivanja… Eto prilike da se srede i leje: pogledajmo zajedno koja se rešenja mogu primeniti kako bi se one precizno odvojile od travnjaka i na koji način ih pretvoriti u čarobne akcente u vrtu.
Moderne bašte se sastoje od grupa koje sadrže mnoštvo međusobno različitih elemenata. Veći deo površine obično je pod travnjakom, čije ivice predstavljaju bordure i leje u kojima su u prvom planu jednogodišnje i višegodišnje drvenaste biljke i cvetnice. U drugom redu uzdižu se veće drvenaste biljke i stabla i, ukoliko su visoka, izazivaju osećaj da se nalazimo u zatvorenom, ograničenom prostoru.
Ova pojednostavljena šema, kojoj možemo pridodati beskrajan broj varijanti, ima za cilj da prenese određenu dubinu i perspektivu zbog koje će bašta delovati veća nego što zapravo jeste.
Zbog kompletnog estetskog efekta, važno je da je linija razdvajanja travnjaka i leje dobro izdefinisana i ravna. Rešenja mogu da budu razna – važno je već u početku odrediti koje od njih valja primeniti kako bi vrt delovao ujednačeno.
Oblik leja
Leja ne mora obavezno da bude pravilnog oblika, naprotiv – asimetrične površine imaju tu prednost da „pokreću” granice pružajući utisak širine u prostoru koji je na raspolaganju. Najjednostavniji način da se ocrta nepravilan oblik leje, bilo da se nalazi usred travnjaka ili uza zid ili živicu, jeste da se na zemlju položi crevo za vodu i pomoću drvenih letvi ocrta željeni oblik. Ovo će vam pomoći da definišete zaobljene linije koje ćete pratiti tokom prekopavanja ašovom da biste zemlju dobro isekli duž ivica.
PROČITAJTE I… Plastenik- bašta ispod kupole
Najjednostavniji način da oivičite leju jeste da napravite razliku u nivoima površina travnjaka i zemlje unutar leje. Ako se ovaj posao uradi kako treba, estetski učinak će biti veoma dobar. Problem je u tome što ne postoji fizička barijera, pa s vremenom ta granica postaje slabije definisana. Kiša, sleganje terena i bujanje korova mogu pokvariti ivicu koju ste napravili. Da do toga ne bi došlo, često obnavljajte podešeni nivo zemlje i održavajte ivicu. Zapravo, biće potrebno da intervenišete ašovljenjem najmanje tri do četiri puta godišnje; ovo rešenje se definitivno pokazalo kao napornije.
Pravljenje leja
Ako želite da napravite leju na nekom zapuštenom terenu, poželjno je da nekoliko nedelja ranije tretirate teren insekticidima kako biste eliminisali eventualne larve prisutne u zemlji. Na ovaj način bićete sigurni da nove biljke neće trpeti napad parazita odmah po nicanju.
Da biste obezbedili bolju drenažu, ostavite mali jarak duž ivica leje: osim što će sakupljati suvišnu vodu, pomoći će u održavanju različitih nivoa tla.
Odaberite biljke koje garantovano dobro podnose klimu u vašoj regiji i izbegavajte egzotično rastinje koje se teško prilagođava i ima problema s rastom i ukorenjivanjem. Ako nabavljate biljke u lokalnom rasadniku, imaćete veće šanse da uspete. Ukoliko pak volite da sami proizvodite svoje cvetnice iz semena, osim nesumnjivog zadovoljstva koje pruža njihov razvoj, ne treba zanemariti ni uštedu, koja, sasvim sigurno, nije beznačajna.
Prilikom uređivanja leje morate povesti računa o dve važne komponente: drenaži i plodnosti tla. Ako je teren za travnjak uzdignut, to predstavlja prednost, ali nipošto nije dovoljno. Pomešajte zemlju s peskom da bi bila laganija i rastresitija, a oko leje oformite jarak u koji će lakše oticati višak vlage. Održavajte tlo plodnim, dodajte mu treseta i đubriva, peletiranog ili u prahu. Možete dodavati i organsku prihranu s odloženim dejstvom koja se koristi pre sadnje, a potom na svaka tri meseca.
Kako napraviti leju
Kada odredite ivice, okopajte zemlju, najbolje duž rubova, i to na dubini ašova. Naknadno, na isti način pređite ašovom ceo teren zasecajući zemlju u obliku kvadrata veličine sečiva ašova.
I dalje pomoću ašova podignite grumen travnjaka zajedno sa zemljom oko korenja. Ovi kvadrati mogu kasnije poslužiti u delovima bašte gde je potrebno iznivelisati travnjak ili popuniti ogoljena mesta.
Obradite zemlju u leji istom tehnikom koju koristite i u povrtnjaku. Iskopajte jarak širine sečiva ašova, a tu zemlju ostavite po strani; potom nastavite sa kopanjem i prevrtanjem zemlje u jarku koji ste oformili. Na kraju, u jarak sipajte zemlju koju ste ostavili sa strane.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net