Orezivanje i oblikovanje živice oduzima dosta vremena i energije, ali nema vam druge nego da prionete na posao: samo tako možete dobiti ujednačen prirodni paravan koji će biti istinski ukras vašeg prostora.
Veliki broj biljaka može poslužiti kao živa ograda, neke su karakteristične po zimzelenom lišću, druge po crvenkastoj boji u jesen, dok se na trećima pojavljuju dekorativne bobice. Živica može imati brojne funkcije: razdvajanje od susednog poseda, odbrana od pogleda prolaznika ili sprečavanje ulaska neželjenih gostiju, a služi i kao zaklon od vetra i sunca. Ako je visoka, baca senku koja je pogodna za formiranje svežih kutaka gde se uspešno gaje hortenzije ili biljke osetljive na vazdušna strujanja.
Pročitajte i… Travnjak iz snova: Bez košenja, molim!
S pejzažne tačke gledišta, postoje dve vrste živice: one koje rastu slobodno i one koje se moraju geometrijski precizno oblikovati. Prve su predviđene za velike površine i koriste se oduvek da spreče izlazak stoke s poseda ili životinje predatore da na njega uđu. Druge, tipične za vrtove u evropskom stilu, imaju male dimenzije, bar kada je reč o širini i prate precizan geometrijski oblik, tako da su pogodne za podizanje zida u dnu malog dvorišta ili za pregrađivanje prostora u većem i raskošnijem vrtu.
Nega živice
Iza svake lepe, kompaktne živice krije se niz sitnih intervencija koje tokom godina garantuju optimalan rezultat. Sve počinje korektnim jesenjim orezivanjem čiji je cilj da se ograniči razvoj drvenastih delova biljke i olakša rast stabljika u podnožju. U proleće sledi čišćenje lišća i drugih otpadaka, kao i okopavanje terena da prljavština koja se nagomilava u osnovi živice ne postane leglo parazita i bolesti, ali i da se olakša prodiranje vode i prevenira razvoj korova. Imajte na umu da živa ograda s dolaskom proleća zahteva prihranu (najbolje je da koristite đubrivo sa sporim razlaganjem) koje će pomoći njen rast i bujnost. Razbacajte ga oko biljke i potom je obilno zalijte.
Kada je živica MLADA…
U tom slučaju, najbolje je da se oblikuje kao piramida, tako da bude šira u osnovi jer se na taj način favorizuje veća izloženost lišća svetlosti. Kada poraste i dobro se razvije, može se oblikovati kao kocka.
Pročitajte i… Mali vrt u vodi
Oblikovanje živice: Makaze ili trimer?
Dok živica ne pređe pet metara dužine za njeno oblikovanje mogu se koristiti baštenske makaze. Ali ako su joj dimenzije veće, neophodna je upotreba trimera na struju ili benzin. Koliko god da ste vešti, morate imati na umu da ćete na metar ručnog šišanja utrošiti bar pola sata i da pored toga morate i sakupiti odsečene delove. Što je živa ograda viša, posao je komplikovaniji.
S oblikovanjem se uvek započinje od sredine kako bi se taj deo koristio kao model za dalje orezivanje. Ukoliko je živica dugačka, korisno je razapeti konopac svetle boje koji će služiti kao parametar za dobijanje željenih ivica.
VERTIKALNA ŽIVICA OREZUJE SE NA DRUGAČIJI NAČIN
I u ovom slučaju korišćenje belog kanapa raširenog od jednog do drugog kraja može poslužiti kao smernica, ali dobijanje ujednačenije površine više je stvar „oka“ a ne treba zanemariti ni doprinos dobrog alata. Naravno, uvek je korisno krenuti od sredine tako da ošišani deo može poslužiti kao konstantan parametar.
Šišanje živice ponekad je potrebno zbog toga da bi se njen oblik uskladio sa komšijskom živom ogradom.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net