Kada planirate sadnju biljaka u svojoj zelenoj oazi, obavezno uzmite u obzir boju i teksturu njihovog lišća: tako ćete napraviti spojeve koji na čudesan način oplemenjuju prostor kreirajući neobične perspektive.
Prilikom dekorisanja vrta i izbora biljaka većinom se koncentrišemo na cveće, njegovu boju i miris, a lišće se zanemaruje: zaboravljamo da cvetovi, u svoj svojoj lepoti, imaju ograničeno trajanje, dok listovi pružaju dugotrajnu panoramu.
Lišće predstavlja osnovu svakog vrta, bilo da je veliki ili mali, ono, zapravo, ističe atraktivnost cvetova i plodova. Dakle, razmišljati o vrtu u kojem listovi imaju glavnu ulogu uopšte nije pogrešno. Njihova boja varira u svim nijansama zelene, sive, crvenkaste, a tome treba pridodati čvrstinu i gustinu, karakteristike koje biljci daju kompaktan ili vazdušasti izgled, težak ili lagan, na osnovu čega se mogu kreirati zone koje su manje ili više tamne, odnosno svetle i sjajne.
Slika koju odaju može predstavljati veoma važan dekorativni element karakterističan za neke uglove vrta: pomislite na bledozelene listove sa belim obodom biljke Cornus Alba ili plavičaste, kakve ima Hosta sieboldiana… Kombinovanje malih i velikih listova, svetlih i tamnih, šarenih i jednobojnih, stvar je ukusa, ali zahteva i izvesno iskustvo.
PROČITAJTE I…Akcarijumsko bilje: Dodajte CO2 u akvarijum
Listovi i biljke
Jedna od karakteristika koje treba imati u vidu jeste površina listova: osim što je različitih boja, može biti sjajna ili mat, reflektujuća ili apsorbujuća, metalik ili plišana. Pod uticajem svetlosti, listovi postaju svetlijih ili tamnijih nijansi i to se može vešto iskoristiti za kreiranje svetlosnih akcenata u vrtu. Ukoliko u nekom tamnom delu bašte posadite veoma svetlu biljku, sa sjajnim, reflektujućim lišćem, dobićete sjajan efekat – kao da ste osvetlili čitav predeo. Ako u blizini te biljke postavite neku koja ima bronzano ili rozikasto lišće, dobićete utisak tople, prijatne svetlosti.
Svetlost i hlad
Kada se projektuje vrt, neophodno je dobro proceniti mesta na koja će se posaditi biljke. Mapa dvorišta mora da pokazuje jug i kretanje sunca, kao i položaj građevina. Na taj način moguće je predvideti kakvu će senku zaista bacati biljke kada porastu. Ovo je veoma važno jer će sprečiti da se rastinje koje zahtevaju direktnu izloženost suncu sadi blizu onog koje pravi gustu senku, i obrnuto, da ono koje dobro uspeva u hladu bude previše izloženo svetlosti. Kada sve ovo uzmete u obzir, predstoji vam deo koji se zove “vizuelni efekti”. Generalno, nastojte da biljke sa svetlim lišćem smestite u zasenčene delove vrta, da biste ih osvetlili i obezbedili im veću dubinu.
Kako kombinovati različite biljke
Pravilno „udruživanje” biljaka s različitim lišćem nije jednostavno. Previše kontrastne boje mogu zamoriti posmatrača, dok one slične daju jednoličan pejzaž nisu. Dakle, treba dobro posmatrati rastinje i isprobati pre sadnje različite spojeve da bi se dobila što bolja kombinacija. Pri izboru treba imati u vidu mogući razvoj biljke, njenu visinu i rast (da li je uspravan ili ide u širinu). U igri svetlosti treba predvideti.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net