Ovo je idealna biljka za nemarne baštovane: ne treba je mnogo zalivati, đubrenje će joj dobro doći ali nije obavezno, a na sve to, izgleda fenomenalno i neprestano cveta od juna do prvih mrazeva.
Karakteristike biljke cinija
Ovaj ljupki cvetak samoniklo raste u Meksiku i Srednjoj Americi, odakle je polovinom 18. veka dospeo u Evropu gde je ubrzo postao omiljeni ukras vrtova i terasa. No, izvorni oblici i boje odavno su prevaziđeni: uočivši njene ogromne potencijale, baštovani i botaničari pozabavili su se hibridizacijom ove biljke koja se danas proizvodi u “mali milion” sorti.
PROČITAJTE I… Sve što niste znali o božuru
Iako se međusobno toliko razlikuju da je teško svrstati ih u istu familiju, sve su zadržale osnovne karakteristike vrste: izuzetno su otporne, veoma jednostavno se uzgajaju i cele sezone, od juna do pozne jeseni, produkuju mnoštvo lepih cvetova. Zahvaljujući višedecenijskom ukrštanju, osim jednostrukih, koji oblikom podsećaju na margarete, ima ih dvostrukih ili loptastih, s laticama u svim nijansama žute, crvene i narandžaste. Naravno, sve obožavaju sunce, ne smetaju im tropske vrućine, dobro podnose sušu i pravi su magnet za leptire. U rasadnicima se može pronaći veliki broj sorti koje, gde god da se posade, očaravaju svojim veselim koloritom.
Kako se gaji cinija
Cinije su idealne za kreiranje bordure, ali će savršeno izgledati i u leji, kao i u podnožju viših biljaka, čiji će koren zaštititi od velikih vrućina. Ukoliko ih sadite u saksiji, odaberite univerzalni supstrat pomešan s đubrivom u peletu ili prahu, a da biste pospešili cvetanje, na svakih deset dana u vodu za zalivanje dodajte tečnu prihranu za cvetnice s visokim sadržajem kalijuma, ili površinu zemlje pospite iseckanom prezrelom bananom. Iako dobro podnose nedostatak vlage, ne znači da ih ne treba zalivati, ali se s vodom definitivno ne sme preterivati. U svojoj postojbini cinija je višegodišnja biljka, ali se u kontinentalnim predelima uzgaja kao jednogodišnja kultura, koja se suši s prvim mrazevima i ponovo seje u proleće.
Više saveta potražite u magazinu Bašta i vrt
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net