Ovo malo cudo poreklom je iz Srednje i Južne Amerike gde se uzgaja vekovima i smatra se vrhunskim delikatesom, ali je vrlo cenjeno i u fitoterapiji i koristi se za lecenje “hiljadu i jedne bolesti”
Meksicki krastavac, kako glasi zvanican naziv te bujne puzavice, vekovima se uzgaja u tropskom pojasu i njegov osvežavajuci ukus nalik krastavcu s primesom limete, na velikoj je ceni u svim nacionalnim kuhinjama tog podneblja.
Sve više se uzgaja i u drugim delovima sveta, gde baštovani i gastronomi tek otkrivaju ovo neverovatno mini-povrce, koje se može jesti sirovo, termicki obrađeno ili marinirano limunovim sokom, dodavati u supe, sosove, salate, cak i decje kašice. Nutricionisti ga preporucuju zbog obilja vitamina C i esencijalnih masnih kiselina, dok fitoterapeuti od meksickog krastavca pripremaju caj protiv raznih upala, kamena u bubregu, hipertenzije i ateroskleroze.
Jestivi su cak i gomolji biljke koji se pripremaju kao krompir. Kod nas se bez problema može uzgajati i u bašti i na terasi, i to kao jednogodišnja biljka, iako je u svojoj postojbini trajnica, jer ne može da preživi hladnu kontinentalnu klimu.
RODNO I BLAGORODNO
Biljka je veoma plodna i rađa neprestano od proleca pa sve do kraja oktobra, a od jedne vreže može se dobiti cak dvadeset kilograma ploda. Kao i sve puzavice, brzo se širi: ako su uslovi povoljni, elasticne stabljike lubenicastog mini-krastavca dostižu dužinu i do deset metara, pa mu treba obezbediti dobru potporu. Zauzvrat cete imaceti savršenu hladovinu tokom celog leta.
Baštovan
Razmnožava se sadnjom ploda koji se u tu svrhu bere pre nego što potpuno sazri, umotava u papir i odlaže na prohladno mesto. U prolece, kada prođe opasnost od kasnih mrazeva, lubenicica se polaže u zemlju tako da joj vrh viri iz zemlje 2-3 centimetra. Uvek je bolje plod prvo posaditi u posude pa kad se nova biljka malo razvije, presaditi je u vrt. Da bi bio što rodniji, meksicki krastavac se pre cvetanja pokriva tamnom folijom, i to svakog dana od popodneva do jutra sve dok pupoljci ne pocnu da se otvaraju. Zahteva plodno tlo i dosta vode, ali se ne sme zalivati po lišcu.