Ova prekrasna penjacica nije izneverila svoje brazilsko poreklo: nestvarnim bojama i raskošnim izgledom nikoga ne ostavlja ravnodušnim, baš kao i prelepe samba devojke. Iako uzgajanje te biljke nije nimalo jednostavno, zaista vredi pokušati
Zahvaljujuci istraživacu Luju de Bugenvilu, koji je u drugoj polovini 18. veka boravio u Rio de Žaneiru i, otkrivši ovu biljku, doneo je na naš kontinent, danas uživamo u njenoj neobicnoj lepoti. Zanimljivo je, međutim, da su pravi cvetovi bugenvilije vrlo mali i neugledni, a da su latice koje nas ocaravaju svojom upadljivom bojom u stvari listovi – brakteje koje je priroda transformisala da bi biljka privukla insekte oprašivace.
Ovi listici imaju teksturu fi nog papira a najbolje je to što na biljci ostaju dugo nakon što pravi cvetovi uvenu, pa lepa puzavica nedeljama zadržava svoj raskošni, rascvetani izgled, zbog cega se smatra neprevaziđenim ukrasom bašta i domova. U prirodnom okruženju, u regijama Centralne i Južne Amerike, postoji osamnaest vrsta bugenvilija koje se razlikuju po boji lažnih cvetova (brakteja).
U prodaji se, meutim, mogu naci samo dve sorte: Bougainvillea glabra, najrusticnija u svom rodu koja poseduje klasicne, ljubicaste lažne cvetove i Bougainvillea spectabilis koju su botanicari i pasionirani uzgajivaci “uzeli pod svoje”, pa je tako nastao veliki broj hibrida s lažnim cvetovima narandžaste, crvene, purpurne, žute, bele i roza boje.
Sve ove biljke imaju zakrivljeno trnje kojim se, pružajuci grane, fi ksiraju za podlogu…
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net