Ova sukulentna biljka neodoljivo podseća na rečni oblutak, ali kad se rascveta, postaje pravi praznik za oči. Uzgajanje nije teško ukoliko se striktno prati njen životni ritam
”Živi kamenčići”, kako se često nazivaju ove neobične sukulentne biljke, pravo su čudo prirode: toliko se uspešno uklapaju u okruženje da ih čak i dobri poznavaoci vrste teško uočavaju.
Litops (naziv potiče od grčkih reči lithos – kamen i ops – izgled) poreklom je iz Afrike, gde obitava na kamenitim i šljunkovitim terenima, a u Evropu je prenesen početkom 19. veka i odmah je privukao veliku pažnju ljubitelja i kolekcionara kaktusa. I danas se smatra pravim draguljem, mada se, u suštini, vrlo jednostavno uzgaja, ali pod uslovom da se striktno poštuje njegov životni ritam.
Biljka, čija visina ne prelazi pet centimetara, ima veoma snažan koren, čiji središnji deo s vremenom odrveni, i nekoliko debelih, sraslih listova sa zaravnjenim gornjim delom čija se smeđa, bakarna, zelena, siva, čak i ljubičasta, boja, kao i tekstura (brazde i linije), savršeno prilagođavaju okruženju.
Kao sobna biljka gaji se na sunčanom prozoru ili polici pod svetlom i – ako se pravilno neguje – svake godine će izbacivati prekrasne cvetove žute ili bele boje, čiji prečnik dostiže pet centimetara.
Seme, koje se lako nabavlja preko interneta, seje se po površini pokvašenog supstrata za kaktuse, posipa sa malo peska i prekriva staklom ili folijom. Čim biljčice niknu (tad su veličine čiodine glave), otkrivaju se i odmah tretiraju fungicidom, a narednih godinu-dve dana redovno se prskaju sve dok ne dostignu veličinu odrasle biljke.
U periodu mirovanja, od novembra do marta, litops je u hibernaciji i tada mu se uopšte ne dodaje voda, a stari listovi se suše. No, ne treba ih otkidati jer biljka iz njih crpi vodu sve dok iz sredine ne izbije novi par listova, kad se ponovo kreće sa zalivanjem, ali vrlo pažljivo, jer u slučaju viška vode koren počinje da truli.
Od septembra do novembra litops nastavlja s rastom, da bi krajem jeseni izbacio cvetove koji ostaju na listovima desetak dana, a na njihovom mestu formiraju se čaurice sa semenom, za čije je otvaranje u prirodi neophodna kiša, pa se moraju zaliti. Seme ima veliku klijavost, a litops je izuzetno dugovečan: eto još dva dobra razloga da ga uzgajate.
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net