Posvetite malo vremena kosilici za travu: posao nije težak, a vrlo je koristan jer ćete umnogome produžiti vek ovoj baštenskoj alatki. Imajte na umu da električni uređaji te vrste zahtevaju identično održavanje kao i motorni
Održavanje kosačice je obaveza kojoj se morate posvetiti bar jednom godišnje ukoliko želite da vam ova dragocena baštenska alatka i dalje bude efikasna, da što bolje radi i troši minimalnu količinu energije.
Bilo da je motorna ili električna, održavanje je gotovo identično, s tim što, ukoliko je reč o kosačici na struju, podrazumeva mere predostrožnosti kada se za čišćenje koristi voda. Iako je motor dobro zaštićen, dobro je izbegavati kvašenje dela u kojem je smešten i najbolje bi bilo nabaviti sprej za čišćenje električnih kontakata koji će sprečiti pojavu oksidacije.
S druge strane, motorna kosačica zahteva da se, pre nego što se započne s pripremanjem mašine za zimu, potpuno isprazni rezervoar, da benzin preko zime ne bi užegao, zbog čega na proleće neće hteti da upali (ostavite je da radi sve dok se gorivo ne istroši).
ČIŠĆENJE “KAROSERIJE”
Ukoliko je spoljni deo mašine previše zaprljan, treba ga najpre tretirati komprimovanim vazduhom (kompresorom), dok detaljnije čišćenje zahteva upotrebu deterdženta čiji sastav zavisi od materijala od kojeg je kosačica napravljena: ako je metalna, mogu se koristiti agresivnija sredstva za čišćenje, dok plastična ne sme dolaziti u dodir sa onima na bazi alkohola i benzina…
…
Ostatak sadržaja potražite u štamšanom izdanju ili preuzmite kompletna digialna izdanja putem online servisa Novinarnica.net